Wartość energetyczna przeciętnej wielkości pączka to ok. 300 kcal. Co trzeba zrobić, by je spalić? Na przykład biegać przez 40 minut. Jednak Tłusty Czwartek to jedyny dzień w roku, kiedy z czystym sumieniem możemy zapomnieć o diecie i liczeniu kalorii. Z lukrem, marmoladą, adwokatem, różane, posypane cukrem pudrem. W ten dzień jemy je bezkarnie, ale co zrobić, gdy przesadzimy z ilością puszystych łakoci?

W Tłusty Czwartek pamiętaj:

  1. Jedz w spokoju i bez pośpiechu, dokładnie gryź jedzenie. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, dlatego ważne, aby posiłki dokładnie przeżuwać, co ułatwi przebieg trawienia i odciąży żołądek. Pamiętaj, że nieregularne i jedzone w pośpiechu posiłki prowadzą do zaparć. Gdy jedzenie zalega w jelitach dochodzi do fermentacji, a to wiąże się z problemem wypróżniania się jak i wzdęciami.
  2. Pij ziołowe herbatki. Godne polecenia są napary z mięty i dziurawca – przyspieszają i ułatwiają trawienie oraz kopru włoskiego – przeciwdziała wzdęciom.
  3. Tego dnia szczególnie zadbaj o to, aby wprowadzić do swoich posiłków więcej błonnika, który pobudzi Twoje jelita. Warzywa i owoce, razowe pieczywo, kasze, kefir, jogurty.
  4. Sięgnij po pomoc z apteki. Jeśli jelita nie funkcjonują prawidłowo musisz je wspomóc. Najlepiej do tego sprawdzą się naturalne preparaty, które możesz kupić w aptece. Do wyboru jest mnóstwo suplementów dostępnych bez recepty, jak wybrać ten najlepszy? Zwróć uwagę na działanie. Preparaty bogate we włókna roślinne, pęcznieją w jelicie, zwiększają masę stolca. Działają wiatropędnie i mogą prowadzić do wzdęć. Środki drażniące jelito działają bardzo szybko, ale ich nadużywanie może prowadzić do uszkodzenia jelita grubego. Płynna parafina czy olej rycynowy wywołują przekrwienia jelita grubego. Najbezpieczniejsze są preparaty o złożonym składzie, które w naturalny sposób przywracają pracę jelit nie zakłócając ich prawidłowego funkcjonowania.

Pin It on Pinterest

Share This