Konkurs „Opiekun Seniora” 

Żyjemy w czasach galopujących zmian demograficznych – Europa już niebawem będzie najstarszym kontynentem Świata, a Polska najstarszym krajem Europy. Zmiany demograficzna wiążą się z tym, że nasze życie staje się coraz dłuższe. Zyskujemy zarówno lata dobrego zdrowia i samodzielności, jak i następujący później czas wieku zaawansowanego, który w bardzo wielu przypadkach wymaga opieki i wsparcia. To zjawisko rodzi wiele potrzeb w obszarze opieki – zarówno w kontekście usług opiekuńczych, kompetencji opiekunów oraz koniecznych zmian w służbie zdrowia i opiece socjalnej. To jednocześnie czas w którym znacząco wzrasta popularność zawodu opiekuna seniorów, a profesjonalne kompetencje w tym zakresie zyskują na znaczeniu.

Celem konkursu „Opiekun Seniora” jest podkreślenie roli opiekuna osób w podeszłym wieku, zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę i zawód opiekuna seniorów oraz uhonorowanie najbardziej oddanych i zasłużonych opiekunów i przyjaciół seniorów w Polsce.

Ambasadorzy konkursu

Irena Santor

Niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, nagrała ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami jak np: „Embarras”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Małe mieszkanko na Mariensztacie”, „Powrócisz tu” czy „Tych lat nie odda nikt”.
Pierwsza w Polsce piosenkarka uhonorowana doktoratem honoris causa.
Jej aktywność i skuteczność w prowadzeniu różnorakich działań głównie na rzecz walki z rakiem. Była i jest animatorem wielu akcji i programów z zakresu profilaktyki prozdrowotnej. Swoimi działaniami przyczynia się do rozpowszechniania wiedzy w społeczeństwie na temat znaczenia profilaktyki i wczesnej diagnostyki w leczeniu raka.
Jej działalność społeczna zawsze odpowiadała na jakiś problem społeczny. Dzięki Jej niezwykłej umiejętności zainteresowania innych osób swoimi ideałami kształtuje właściwy stosunek do ludzi chorych na raka i wyleczonych.

Beata Tadla

Głęboko wierzę w ideę łączenia pokoleń. Jestem przekonana, że możemy wiele się od siebie nauczyć. Mam stały kontakt z seniorami, którzy wciąż mają marzenia, wierzą, że wiek to wyłącznie stan umysłu, chcą się rozwijać i nie zamierzają siedzieć pod kocem w domu! Potrafią dać mi tyle energii, tyle ciepłych myśli, tyle inspiracji… Nie zamykajmy się na seniorów, a naprawdę wszyscy na tym skorzystamy.

Dziennikarka radiowa i telewizyjna, pracowała w najważniejszych telewizyjnych programach informacyjnych i publicystycznych – TVN24, Fakty TVN, Wiadomości TVP. Obecnie w Radiu ZET. Autorka czterech książek. Orędowniczka pięknej polszczyzny. Zdobywczyni prestiżowego tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Wykładowca, konferansjer, trener dobrego mówienia. Zwyciężczyni 8 edycji Tańca z Gwiazdami.

Zgłoszenia do tytułu Opiekuna Seniora przyjmujemy w trzech kategoriach:

Opiekun Seniorów

Osoba wykonująca zawód opiekuna w sposób niezwykle zaangażowany, ciesząca się sympatią i uznaniem wśród podopiecznych, a także wysoko oceniana przez pracodawców, pobierająca za swoją pracę wynagrodzenie.

Wolontariusz

Osoba opiekująca się seniorami dobrowolnie i bez wynagrodzenia, podejmująca działalność na rzecz innych. Wyróżniająca się empatią i wyjątkowym podejściem do swoich podopiecznych. 

Przyjaciel Seniora

Kategoria uwzględniająca pracowników służby zdrowia. To miejsce dla zasłużonego lekarza rodzinnego, pielęgniarki, geriatry, działacza społecznego, którego działanie wpływa na poprawę jakości życia niesamodzielnych seniorów.

Ponownie chcemy zwrócić uwagę na tych, którzy poświęcają swój czas, a niejednokrotnie całe życie, na opiekę nad osobami starszymi.

To różnorodne grono. Należą do niego ci, którzy zajmując się tym zawodowo, profesjonalnie i z troską pielęgnują seniorów przebywających w wyspecjalizowanych ośrodkach, a także – a raczej przede wszystkim – osoby z najbliższego otoczenia, członkowie rodziny, przyjaciele czy oddani sąsiedzi.
Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek.
Osoby starsze, tak jak każdy z nas , pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna.
Znamy takie osoby. Niech usłyszy o nich świat!
Gorąco zachęcam wszystkich do udziału w naszym konkursie.

Jolanta Kwaśniewska

Prezeska Zarządu Fundacji„Porozumienie bez Barier”

Proces starzenia się stanowi nieodłączną część życia. Warto pamiętać, że nawet w podeszłym wieku można żyć aktywnie i godnie.

Ramy czasowe starości są płynne i niejednoznaczne, zależne od czynników socjodemograficznych oraz kulturowych i zdrowotnych. Aby tak się działo ważne jest świadomość społeczna, mądre, profesjonalne wspieranie najlepiej w miejscu zamieszkania oraz zrozumienie potrzeb osób starszych, ale też ich opiekunów. Szczególnie istotna i trudna, jest tutaj rola opiekunów zarówno formalnych jak i nieformalnych. Specjaliści decydujący się na pracę z osobami wymagającymi szczególnej troski, powinny być należycie wynagradzani oraz doskonale przygotowani merytorycznie. Konkurs „Opiekun Seniora” nagradza osoby kreatywne, szczególnie zaangażowane w pracę na rzecz seniorów, zarówno jako wykładowcy, bezpośrednio pracujące z seniorami, czy angażujące się w inicjatywy promujące profesjonalne pomaganie i aktywne starzenie. Działanie konkursu jest długofalowe i może wiele zmienić w świadomości społecznej, jest przysłowiową kroplą która drąży skałę, dlatego też z przyjemnością dołączyłam do jury konkursu.

Celina Maciejewska

Rzecznik ds. seniorów

Redakcja portalu „Czas dla Seniora” wraz ze wspaniałymi partnerami: Fundacją „Porozumienie bez Barier” Jolanty Kwaśniewskiej oraz firmą Promedica24 – europejskim liderem w opiece domowej na seniorami organizuje konkurs, którego celem jest wyróżnienie osób, które opiekują się osobami starszymi, często niepełnosprawnymi, samotnymi.

Zdecydowanie za rzadko mówimy o tym jak ciężka, ale i wspaniała to praca. Wymaga wiele wysiłku, często ponad siły – bo opiekunowie w wielu przypadkach to także seniorzy! Ale jednocześnie – niezwykle wdzięczna, satysfakcjonująca i ciekawa! Chcemy poznać najwspanialszych Opiekunów Seniorów i uhonorować ich , docenić, pokazać światu, by zainspirowali innych, a swoją postawą dodali sił tym, którzy przeżywają trudne chwile. Jeśli dobrze się rozejrzymy pewnie każdy z nas znajdzie w swoim otoczeniu kogoś, kto opiekuje się seniorem. Pokażcie nam ich! A my opowiemy o nich innym.

Monika Wysocka

Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”

Pin It on Pinterest

Share This