Akademia Zdrowia Kobiet to projekt edukacyjny, który powstał, aby przekazać najważniejsze informacje o chorobach dotyczących kobiet, a także po to, aby zachęcić je do regularnych badań. Właśnie ruszyła nowa odsłona strony www.akademiazdrowiakobiet.pl, na której oprócz informacji o wirusie HPV będzie można znaleźć informacje o potrójnie ujemnym raku piersi.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Na całym świecie jest diagnozowany co 20 sekund u jednej kobiety. W Polsce co roku raka piersi wykrywa się u ok. 19 000 kobiet, niestety ok. 7 000 Polek umiera z powodu tego nowotworu.  Wydawać by się mogło, że to jedna choroba, ale pod nazwą rak piersi kryje się wiele jego podtypów. Od tego, jaki jest podtyp nowotworu zależy jego leczenie i rokowania. W każdym przypadku najważniejsze jest wczesne wykrycie, dlatego kobiety powinny pamiętać o profilaktyce – samobadaniu piersi, mammografii, USG.

Potrójnie ujemny rak piersi to najrzadziej występujący podtyp. Dotyczy 10% kobiet z rozpoznaną chorobą. Do niedawna było niewiele opcji leczenia, które można było zastosować w tym podtypie. Teraz istnieje immunoterapia, którą można zastosować w połączeniu z chemioterapią u wybranej grupy chorych z potrójnie ujemnym rakiem piersi.

Nowoczesne leczenie, immunoterapię w połączeniu z chemioterapią możemy zastosować u kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi z przerzutami, u których jest szansa na odpowiedź na takie leczenie. Są to kobiety, u których w komórkach otaczających nowotwór występuje cząstka PD-L1. Informację o obecności lub braku tego czynnika podaje patolog na podstawie badania histopatologicznego. U chorych z obecnością PD-L1 zastosowanie immunoterapii sprawia, że układ odpornościowy kobiety zaczyna walczyć z nowotworem. Ta terapia to nowa nadzieja dla niektórych chorych z potrójnie ujemnym, przerzutowym rakiem piersi. Bardzo potrzebne są nowe leki właśnie dla tych pacjentek – powiedziała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Na stronie Akademii Zdrowia Kobiet można znaleźć informację o potrójnie ujemnym raku piersi – czym się charakteryzuje ten nowotwór, jakie są możliwości jego leczenia, kiedy wykonuje się badanie potwierdzające obecność PD-L1, u których kobiet można zastosować immunoterapię. Oprócz artykułów na stronie znajdują się filmy, na których ekspert – dr Katarzyna Pogoda odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące potrójnie ujemnego raka piersi.

Zachęcamy do odwiedzenia strony.

Pin It on Pinterest

Share This