Narodowy Instytut Kardiologii (NIKard) inicjuje nowy cykl wydarzeń kulturalnych dla swoich pacjentów. W ramach projektu pn. „W Rytmie Klasyki” planowana jest organizacja dwunastu recitali fortepianowych muzyki klasycznej i rozrywkowej. Pierwszy koncert odbędzie się już w najbliższy czwartek, 1 września o godz. 15:00. Partnerem strategicznym projektu jest PKN ORLEN.

Muzyka nie tylko poprawia nastrój, ale jest również w stanie zmienić kliniczny obraz choroby, mając wpływ na szeroko pojmowane odczucie dobrostanu zarówno psychicznego, jak i fizycznego chorego. Znaczenie muzyki podkreśla również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), rekomendując ją jako sposób na poprawę jakości życia.

Idea projektu: „W Rytmie Klasyki”, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Kardiologii wpisuje się w ten trend. Inicjatywa ma na celu poprawę komfortu zdrowotnego pacjentów Instytutu oraz zadbanie o ich kondycję psychiczną podczas pobytu w szpitalu. Jej celem jest także wsparcie pacjentów w ich szybszym powrocie do zdrowia i rehabilitacji, m.in. poprzez zastosowanie elementów muzykoterapii. 

– Nasz szpital jest miejscem wyjątkowym, w którym przywracamy zdrowie wielu pacjentom. Często bywa tak, że pacjenci spędzają u nas wiele godzin, dni, a nawet miesięcy. Szczególnie w przypadku dłuższych pobytów zdarza się, że towarzyszy im przy tym poczucie osamotnienia i tęsknoty za rodziną. Dlatego chcemy, aby muzyka towarzyszyła im w powrocie do zdrowia oraz wspierała cały proces rekonwalescencji mówi prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii i pomysłodawca projektu.

 – PKN ORLEN to jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej, co potwierdza między innymi 1. miejsce w rankingu TOP 500 CEE 2021. Cieszymy się, że możemy włączyć się do innowacyjnego programu, który pomoże pacjentom szpitala w szybszej rekonwalescencji. Wydarzenia takie jak te organizowane w Narodowym Instytucie Kardiologii wpisują się w realizowany przez nas program społecznej odpowiedzialności biznesumówi Grzegorz Bałkowiec, z-ca dyrektora Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

Inauguracja projektu, połączona z pierwszym koncertem fortepianowym, odbędzie się w czwartek, 1 września br., godz. 15:00, ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa. Podczas tego wydarzenia wystąpi wybitny pianista młodego pokolenia Andrzej Wierciński.

Andrzej Wierciński ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Profesora Wojciecha Świtały (2014-2019). W 2020 roku otrzymał dyplom ukończenia podyplomowego kursu pianistycznego na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod okiem Profesora Pavla Gililova. Jako półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zasłynął jako artysta dojrzały, który posiada znakomity warsztat techniczny pozwalający kreować dźwięk bardzo swobodnie. W październiku 2019 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu. W 2022 roku zdobył III Nagrodę na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles wyróżniając się mocno swoją osobowością oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Red Maple Music Competition” w Toronto. Pianista jest laureatem kilku stypendiów specjalnych (stypendium artystyczne Fundacji YAMAHA, stypendium Krystiana Zimermana oraz stypendium artystyczne Fundacji Sinfonia Varsovia im. F. Wybrańczyka). W 2015 roku wydał swoją pierwszą płytę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Polsce.

Pin It on Pinterest

Share This