Specjaliści łódzkiego Uniwersytety Medycznego stworzyli system VRneck, który ma wspomóc rehabilitację osób z dysfunkcją i uszkodzeniem części szyjnej kręgosłupa.

System ma również służyć do oceny stanu funkcjonalnego kręgosłupa szyjnego oraz połączenia szyjno-głowowego i szyjno-piersiowego osób z zaburzeniami kontroli motorycznej.

VRneck może być również wykorzystywany przez lekarzy, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów jako narzędzie pomocne w treningu rehabilitacyjnym. Wśród pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa aż u 15% osób ból ten trwa ponad kilka miesięcy. Istotną rolą nowego systemu jest więc ocena stanu funkcjonalnego kręgosłupa i szybka diagnoza, która pomoże skutecznie ukierunkować leczenie pacjenta.

System Virtual Reality wspomagający diagnostykę i rehabilitację VRneck to kilka elementów: gogle wirtualnej rzeczywistości, system specjalnych żyroskopów do pozycjonowania ciała w czasie wykonywania badania oraz oprogramowanie umożliwiające rejestrację oraz analizę zadań funkcjonalnych wykonywanych przez pacjenta.

Działanie oprogramowania oparte jest odwzorowaniu przez pacjenta zestawu plansz z figurami geometrycznymi. System ma za zadanie wyłapać popełnione przez chorego błędy i dokonać oceny sprawności. Zanim system trafi do placówek medycznych, istotnym etapem jest przeprowadzenie specjalistycznych badań na grupie 200 pacjentów, a następnie opracowanie eksperckiego programu diagnozy i opartego na nim leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This