18 Października w Centrum Okulistycznym Świat Oka przy ul. Merliniego 9  na warszawskim Mokotowie, ruszył program bezpłatnych badań przesiewowych pod hasłem „Sprawdź, czy masz zaćmę”.

Zaćma (katarakta) to bezbolesne, postępujące mętnienie i twardnienie (utrata elastyczności) soczewki oka. Jest efektem zaburzeń przemiany materii doprowadzających do utraty przejrzystości soczewki, a nieleczona może spowodować całkowitą utratę widzenia. W większości przypadków jest wynikiem procesu starzenia się organizmu, ale dotyka również osób młodych.

Badanie oka w kierunku zaćmy jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Niestety aż 70% chorych w Polsce trafia do okulisty w sytuacji, kiedy z jego wzrokiem dzieje się coś złego, a choroba jest już w zaawansowanym stadium. Na początku rozwoju choroby zaczynamy gorzej widzieć, obraz staje się zamglony, rozmyty, a dobór kolejnych mocniejszych okularów wcale nie poprawia tego stanu. 

Wzrok z czasem tak się pogarsza, że wykonywanie codziennych czynności staje się problemem. Nieleczona zaćma nie pozwala na czytanie, oglądanie telewizji i sprawia, że poruszanie się na zewnątrz staje się niebezpieczne. Nie rozpoznajemy bliskich a jedynie zarys postaci. Świat traci intensywne kolory i możemy jedynie odróżnić dzień od nocy. W konsekwencji braku diagnozy i nie leczenia zaćmy może dojść do całkowitej odwracalnej utraty wzroku.  

A zaniepokoić powinno nas:

·        pogorszenie ostrości widzenia, którego nie korygują coraz silniejsze szkła 

·        przymglone widzenie

·        większe zmęczenie oczu

·        blaknące lub ciemniejące, brudne kolory

·        olśnienia przy jasnym świetle dziennym

·        lepsze widzenie przy zachmurzonym dniu lub o zmierzchu

·        złe widzenie w nocy i w ciemności

·        problemy w ocenie odległości

Podczas badań przesiewowych, w przypadku stwierdzenia symptomów choroby, okulista omówi możliwość usunięcia zaćmy w ramach finansowania przez NFZ oraz przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych soczewek. Wspólnie z lekarzem pacjent zadecyduje jakie rozwiązanie będzie dla niego najlepsze.

W Centrum Okulistycznym Świat Oka do zabiegu usunięcia zaćmy kwalifikuje zespół doświadczonych okulistów, a badania wykonywane są na nowoczesnych i  precyzyjnych urządzeniach.

Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę pod tel. 22 307 79 77

Pin It on Pinterest

Share This