Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu do grudnia 2019 roku zrealizuje projekt pt. “Senior maluszka tuli”. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania przy współpracy z Centrum Inicjatyw Senioralnych.

W ramach projektu organizowane są szkolenia wolontariuszy-seniorów i wprowadzenie ich na Oddział Noworodkowy Szpitala Miejskiego im. Raszei.

– Naszym celem jest pomoc zarówno rodzicom jak i pracownikom Szpitala w opiece nad dzieckiem podczas pobytu na Oddziale Noworodkowym. Pomoc ze strony wolontariusza Seniora 60+ polegać ma na spędzaniu czasu z dzieckiem, przede wszystkim na tuleniu dziecka (za zgodą rodzica i personelu szpitalnego) – mówi Jolanta Henka Pielęgniarka Oddziałowa.

Zdarzają się sytuacje, że rodzic dziecka będącego na Oddziale od dłuższego czasu, nie jest w stanie przebywać cały okres z dzieckiem w szpitalu. Na Oddziale Noworodkowym przebywa wielu małych pacjentów. Ze względu na różne sytuacje (np. choroba rodziców, porzucenie) dziecko przebywa w samotności, czego efektem jest wzrastający stres, poziom lęku, obniżenie układu odpornościowego, a także konsekwencje długofalowe, odbijające się negatywnie na rozwoju psychicznym dziecka.

Elementem szkolenia dla przyszłych wolontariuszy- seniorów są zajęcia z lekarzami, pielęgniarkami i psychologami. Podczas zajęć chcemy kandydatom dać szansę na wyćwiczenie pewnych umiejętności, które mogą być im przydatne w posłudze małym pacjentom.

KOORDYNATORZY PROJEKTU

Ze strony PTOPOP- Agnieszka Kaluga, psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji, od 2010 czynna wolontariuszka w poznańskim Hospicjum Palium, współzałożycielka stowarzyszenia dla rodziców po stracie i rodziców dzieci nieuleczalnie chorych DLACZEGO, koterapeutka grup wsparcia dla dzieci osieroconych i ich opiekunów.

Ze strony Szpitala- Pielęgniarka Oddziałowa Jolanta Henka

Pin It on Pinterest

Share This