Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zaprasza na cykl spotkań dla dziennikarzy pod hasłem „Zaszczepieni. Bezpieczni. Odpowiedzialni. Eksperckie rozmowy PAP”.

Każdego dnia przybywa tych, którzy otrzymali szczepionkę przeciw COVID-19 wytworzoną w zupełnie nowej technologii. Wciąż jednak wiele osób ma obawy, a ruchy antyszczepionkowe szerzą wiele nieprawdziwych informacji. Poprzez spotkania z uznanymi autorytetami z różnych dziedzin świata nauki skupimy się na faktach na temat szczepionek i szczepień.

Eksperci wyjaśnią, co może sprawić, że wrócimy do życia jak przed pandemią, jak możliwe było tak sprawne opracowanie szczepionki przeciw COVID-19, jak wygląda profil bezpieczeństwa szczepionki opracowanej w technologii wykorzystującej mRNA na tle innych dostępnych technologii oraz jak zostały przygotowane i zrealizowane badania kliniczne i czy po wprowadzeniu szczepień mRNA do obrotu dowiedzieliśmy się czegoś nowego. W trakcie spotkań wskażemy również jak ważna jest rola dziennikarzy w edukacji społeczeństwa poprzez przekazywanie rzetelnych informacji dotyczących szczepień i zastosowanych w nich technologii. 

Spotkania będą transmitowane live na http://zdrowie.pap.pl. Zarejestrowane na spotkanie osoby będą mogły zadawać pytania w formie pisemnej. Pytania można również przesyłać już teraz na adres zdrowie@pap.pl.

W każdym spotkaniu udział weźmie dwóch ekspertów.

W ramach cyklu odbędą się trzy spotkania:

1. 8 lutego godz. 11.00 „Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek mRNA” 
• prof. Joanna Zajkowska – specjalistka chorób zakaźnych, epidemiologii i zdrowia publicznego, zastępca ordynatora Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
• prof. Andrzej M. Fal, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w Szpitalu MSWiA w Warszawie.

2. 16 lutego godz.11.00  „Technologie wykorzystywane w szczepionkach mRNA”
• prof. Jacek Jemielity – chemik z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, który wraz z zespołem od kilku lat prowadzi badania nad mRNA,
• dr hab. Piotr Rzymski, biolog, adiunkt w Zakładzie Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

3. 22 lutego godz. 11.00 „Plan szczepień przeciwko COVID-19”
• Anna Krzyszowska-Kamińska – lekarka, specjalistka medycyny rodzinnej, 
• Michał Sutkowski – lekarz, specjalista medycyny rodzinnej, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.

Rozmowy poprowadzi Justyna Wojteczek, kierująca Serwisem Zdrowie. 

Cykl spotkań realizowany jest w ramach edukacyjnego projektu „Science will win”, którego mecenasem jest firma Pfizer.

Pin It on Pinterest

Share This