Niektóre problemy jamy ustnej są niestety często przez nas ignorowane. Mamy nadzieję, że dolegliwość „minie sama”, a wizytę u stomatologa odkładamy, tłumacząc sobie, że to na pewno nic poważnego. Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność.  

Nie wszystkie opisane dolegliwości są dla nas niebezpieczne. Jednak wiele z nich powoduje znaczący dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, którego, jak się okazuje, możemy w szybki i prosty sposób uniknąć. Warto również pamiętać, że zdrowa jama ustna ułatwia nam zachowanie w zdrowiu całego organizmu. Zobaczcie więc, jakie najczęstsze schorzenia mogą się nam przytrafić i jak sobie z nimi radzić.

Krwawienie dziąseł 
Jeśli ten problem zaprząta naszą głowę przy każdym myciu zębów, to oznacza, że myjemy je niedokładnie i nie usuwamy gromadzącej się w pobliżu linii dziąseł płytki nazębnej, która wywołuje stan zapalny okolicznej tkanki. Żeby pozbyć się problemu, trzeba odwiedzić stomatologa, który przeprowadzi odpowiednie szkolenie dotyczące prawidłowego szczotkowania i utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej, oraz usunie zmineralizowaną płytkę. Warto pamiętać, że zdejmowanie kamienia nazębnego jest praktycznie bezbolesnym zabiegiem i w dodatku, raz na rok, refundowanym przez NFZ.

Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów objawia się bólem przy spożywaniu ciepłych lub zimnych produktów. Jest spowodowana odsłonięciem zębiny, co często ma swoją przyczynę w złych nawykach higienicznych (np. używanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem) czy spożywaniem produktów o niskim pH. Objawy nadwrażliwości można złagodzić stosując specjalne środki pielęgnacyjne zalecone przez stomatologa.

Afty
Potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Afty to nadżerki błony śluzowej jamy ustnej o wielkości do 2 cm, które mogą występować pojedynczo lub w grupach. Są bolesne, przez co często utrudniają jedzenie, picie, a nawet mówienie. Aby zmniejszyć nasilenie bolesnych objawów możemy zastosować preparat izolujący zmianę od drażniących czynników zewnętrznych. Wąkrota azjatycka, aloes czy wyciąg z pieprzowca chińskiego wspierają odnowę nabłonka oraz ograniczają bolesne objawy.

Suchość w ustach
Ślina pełni ważną funkcję w ochronie zębów przed próchnicą. Utrzymując wilgotne środowisko utrudnia bakteriom osadzanie się na powierzchni zębów oraz neutralizuje pH jamy ustnej. Dodatkowo nawilża błonę śluzową, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Jeśli więc zaobserwowaliśmy u siebie ten problem, warto skonsultować go z lekarzem.

Nieświeży oddech
Problemy z nieprzyjemnym zapachem z ust mogą wywołać zakłopotanie oraz wstyd. Ponieważ przyczyną tego problemu może być niewystarczająca higiena jamy ustnej, warto zadbać o prawidłowe oczyszczanie zębów. Osadzający się nalot, nieusuwany zamienia się w płytkę nazębną a później kamień, który jest siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za wiele chorób w jamie ustnej (problemy z dziąsłami, infekcje bakteryjne, grzybicze czy próchnica). Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu mniej więcej potrzeba, aby oczyścić dokładnie wszystkie zęby oraz, żeby składniki zawarte w paście wywarły swoje działanie. Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki, a także zawierać substancje wzmacniające szkliwo lub łagodzące nadwrażliwość. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego.

Pin It on Pinterest

Share This