Od 17 stycznia konopie medyczne spółki będą dostępne w aptekach. Według ekspertów jeden gram suszu powinien kosztować ok. 65 zł.

Pierwsza dostawa konopi medycznych obejmuje susz zawierający około 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD. Według zapowiedzi spółki kolejne dostawy do Polski będą kilkukrotnie większe. Według jej szacunków w Polsce znajduje się bowiem w ok. 300 tys. osób, które potrzebują terapii konopiami medycznymi.

Istnieją cztery główne wskazania do używania konopi medycznych, choć jednostek towarzyszących jest więcej. Wymienia się bóle fantomowe, chroniczne, pourazowe, i neuropatyczne, chemio i radioterapię, a także stwardnienie rozsiane oraz epilepsję. Dzięki temu, że prawo obowiązujące w Polsce nie zawiera zamkniętego katalogu schorzeń, w których konopie medyczne mogą być przepisywane, spodziewamy się, że około 60 proc. produktów trafi do pacjentów z przewlekłymi bólami, np. związanymi z nowotworami czy migreną, a reszta m.in. do osób ze stwardnieniem rozsianym i epilepsją  – mówi Samia Al-Hameri, Medical Advisor w SpectrumCannabis.

Pierwsza dostawa konopi medycznych realizowana przez Spółkę pochodzi z Kanady. Susz został przepakowany w zakładach działających w Niemczech. Docelowo źródłem surowca w Europie będą jednak zakłady SpectrumCannabis w Danii. Zlokalizowane tam uprawy niebawem osiągną spodziewaną gotowość. Szacowana wielkość produkcji to 200 kg suszu tygodniowo – wskazuje Tomasz Witkowski, Country Manager w SpectrumCannabis.

Import suszu do Polski traktujemy jako pierwszy krok. Planujemy sukcesywnie rozszerzać nasze portfolio o kolejne formy konopi medycznych, takie jak olejki i kapsułki. Polska jest częścią bardzo ważnego rynku dla naszej spółki. Dlatego też sukcesywnie inwestujemy w linię produkcyjną działającą w standardzie Dobrych Praktyk Wytwarzania (GMP) w Danii, zapewniającą wysoką jakość konopi. Duńskie obiekty będą składać się z 24 000 m2 szklarni. Spodziewana wielkość produkcji to od 12 do 13 ton konopi medycznych rocznie. Produkty na bazie tych upraw będą dostępne na rynku europejskim w połowie 2019 roku – mówi dr Pierre Debs, dyrektor Zarządzający w Canopy Growth Europe.

Pin It on Pinterest

Share This