Oko jest bardzo delikatnym i wrażliwym narządem, dlatego jego leczenie wymaga szczególnej ostrożności. Wiele osób aplikację kropli do oka uważa za trudną i nieprzyjemną. Jak prawidłowo stosować leki oczne? Na jakie choroby stosuje się leki oczne?

Leki do oczu stosuje się przy podrażnieniach, alergiach, stanach zapalnych oraz chorobach oczu, takich jak jaskra czy zaćma. W takiej postaci można stosować także antybiotyki, leki przeciwbólowe czy „sztuczne łzy” – preparaty zapewniające nawilżenie gałki oczne i zmniejszające odparowywanie z niej wody w przypadku objawów suchości oka (np. Lacrimal, Cationorm, Systane Hydration).


Jak prawidłowo stosować krople do oczu?
Leki do oka muszą być jałowe. Oznacza to, że nie mogą zawierać żadnych drobnoustrojów. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zakażenia oka, zagrażającego nawet uszkodzeniem wzroku. Dlatego jedną z podstawowych zasad stosowania tych preparatów jest rygorystyczne przestrzeganie higieny. Pamiętaj, że dane opakowanie preparatu ocznego może być stosowane tylko przez jedną osobę oraz że należy ściśle przestrzegać terminu przydatności produktu po jego otwarciu.


• Przed aplikacją produktu do oka dokładnie umyj i osusz ręce.
• Przygotuj preparat – jeśli wymaga on przechowywania w lodówce (np. Sulfacetamidum Polpharma, Taflotan), wyjmij go lub jego porcję na chwilę przed aplikacją. Zimne krople mogą powodować podrażnienie oka i łzawienie. Zwróć uwagę, że niektóre preparaty (np. Xaloptic, Xalacom, Rozaprost) wymagają temperatury od 2°C do 8°C tylko przed pierwszym otwarciem – potem można je przechowywać w temperaturze pokojowej (do 25°C).
• Jeśli Twój lek ma postać zawiesiny (np. Mybracin, Tobradex, Nevanac, Maxitrol, Dicortineff) – pamiętaj o wstrząśnięciu opakowania przed użyciem.
• Jeśli stosujesz dane opakowanie po raz pierwszy, być może konieczne będzie usunięcie kilku pierwszych kropli wypływających z opakowania – dokładnie przeczytaj pod tym kątem ulotkę.
• Przyjmij wygodną pozycję – stań lub usiądź. Pomocne może być wykonywanie aplikacji przed lustrem. Odchyl głowę lekko do tyłu (jeśli aplikujesz lek dziecku – odchyl jego główkę lekko w kierunku skroni). Wzrok skieruj do góry i skup go w jednym punkcie – pomoże to ograniczyć mruganie.
• Skieruj końcówkę zakraplającą w stronę zewnętrznego kącika oka (bardziej w kierunku ucha, niż w stronę nosa). Utrzymuj ją około 1 cm nad powierzchnią gałki ocznej – staraj się nie dotykać nią bezpośrednio oka, powiek, rzęs czy swoich dłoni.
• Palcem odchyl dolną powiekę i do powstałej przestrzeni („kieszonki” – worka spojówkowego) zakropl preparat. To ważne, aby zapuścić go właśnie tam, a nie na powierzchnię gałki ocznej.
• Zamknij oko na około 2 minuty. Nie mrugaj i nie zaciskaj powiek.
• Zaciśnij palcem wewnętrzny kącik oka (tuż przy nosie).
• Nadmiar leku usuń chusteczką higieniczną, wacikiem lub gazikiem.
• Dokładnie zamknij buteleczkę z kroplami.

Ile kropli powinno się zapuszczać jednorazowo do oka?
Jeśli ulotka nie podaje inaczej – wystarczy jedna kropla preparatu. Większa ilość i tak nie zmieści się w worku spojówkowym, a nadmiar kropli może wywołać nieprzyjemne, nadmierne łzawienie lub przedostać się do krwi.


Czy lek mam aplikować do jednego oka czy do obu?
Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, preparat należy stosować tylko do oka chorego. Jeśli produkt ma być stosowany do obojga oczu, należy zachować odstęp około 2 minut pomiędzy aplikacjami.


Jak stosować krople do oczu w minimsach?

„Minimsy”, to jednodawkowe, jednorazowe, małe pojemniczki z preparatem ocznym (np. Rozaprost Mono, Alleoptical, krople Borówkowe).
Oderwij pojemniczek od listka. Ukręć (przekręć i oderwij) końcówkę zbiorniczka. Następnie aplikuj preparat zgodnie z ogólnymi wytycznymi.


Jak stosować maści i żele do oczu?
Preparaty stałe do oka (np. Vita-Pos, Vidisic) mają gęstszą konsystencję, dzięki czemu nie wypływają tak łatwo z oka. Aplikuje się je za pomocą specjalnej, wydłużonej końcówki.
Zachowując zasady higieny, wprowadź do worka spojówkowego paseczek produktu o długości około 1 cm. Aby łatwiej oddzielić fragment maści lub żelu od tubki – szybkim ruchem obróć opakowanie. Zamknij powieki i poruszaj gałką oczną w różnych kierunkach. Można także delikatnie rozmasować zamkniętą powiekę – ułatwi do rozprowadzenie leku po całej gałce ocznej.
Najlepiej jest maść lub żel stosować na noc – zapewni to dłuższy kontakt substancji leczniczej z okiem oraz pozwoli na uniknięcie dyskomfortu związanego z zaburzenia widzenia czy uczuciem sklejenia rzęs.


Jak długo po otwarciu mogę stosować leki do oka?
Data ważności na opakowaniu preparatu do oka dotyczy sytuacji, kiedy lek jest nieużywany. Po otwarciu nie jest on już jednak tak trwały – rozpoczyna się w nim proces utraty jałowości. Większość preparatów do oka można stosować przez około 4 tygodnie po pierwszym otwarciu (np. Visine Classic, Oftensin, Azopt), ale niektóre nawet krócej (np. Cromohexal – tylko przez 3 tygodnie).
Dłużej (od 2 do nawet 6 miesięcy) od momentu otwarcia można stosować krople z opatentowanymi systemami zabezpieczającymi przed skażeniem typu ABAK (np. Zabak, Hyabak) czy COMOD (np. Hylo-Comod, Allergo-Comod).
Aby stosować preparat w okresie, kiedy zapewniona jest jego właściwa jakość – zapisz na opakowaniu datę jego otwarcia. Możesz stosować go do momentu daty przydatności lub daty ważności – zależnie od tego, która mija szybciej.
W przypadku minimsów, należy je zastosować natychmiast po otwarciu, a niezużytą część produktu trzeba od razu wyrzucić. Niektóre minimsy (np. Oftaquix sine) oprócz tekturowego opakowania zewnętrznego, posiadają dodatkową ochronę w formie laminowanej torebki. Otwarcie takiej torebki również skraca okres, podczas którego lek może być bezpiecznie zastosowany.


Czy można stosować kilka rodzajów kropli ocznych na raz?
W przypadku stosowania kilku rodzajów kropli do oczu należy odczekać co najmniej 10 minut pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Skrócenie tego czasu może spowodować brak skuteczności oraz wywołać interakcje (wzajemne oddziaływanie) pomiędzy składnikami poszczególnych preparatów.
W jakiej kolejności stosować kilka rodzajów leków ocznych?
Trzymaj się zasady „im gęściej, tym później”. Najpierw zastosuj krople, a dopiero później żel lub maść. Jeśli masz użyć kilku rodzajów kropli, najpierw zapuść te lecznicze (np. z antybiotykiem lub sterydem), a na końcu preparaty sztucznych łez czy regenerujące.


Czy mogę aplikować krople do oczu, jeśli noszę soczewki kontaktowe?
Materiał niektórych soczewek kontaktowych (zwłaszcza tzw. miękkich) może reagować ze składnikami kropli do oczu (przede wszystkim ze środkami konserwującymi, takimi jak chlorek benzalkoniowy). Tylko wybrane preparaty można bezpiecznie aplikować do oka przy założonych soczewkach (np. Artelac Rebalance, Thealoz, Bepanthen Eye). W pozostałych przypadkach leki do oka należy podać na około 15-30 minut przed założeniem soczewek lub nawet całkowicie zrezygnować z ich noszenia.


Czy stosując krople do oka mogę prowadzić samochód?
Krople do oka mogą wywoływać skutki uboczne takie jak niewyraźne widzenie. Jeśli stosowany przez Ciebie preparat zaburza ostrość wzroku, możesz nie być w stanie bezpiecznie prowadzić samochodu lub obsługiwać maszyn w ruchu. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.


Czy krople do oka mogą działać na cały organizm?
Przestrzeganie prawidłowych zasad aplikacji kropli pomaga zminimalizować skutki „ucieczki” poza oko – na zewnątrz lub do jamy nosowej, skąd lek może przedostać się do krwiobiegu. To ostatnie zjawisko może być przyczyną niepożądanych działań dotyczących np. układu krążenia, oddechowego czy nerwowego. Pomimo, że krople do oka stosowane są miejscowo, zawsze należy liczyć się z tym, iż mogą wchodzić w interakcje (wzajemne oddziaływania) z innymi lekami oraz wywoływać wpływ na cały organizm, w szczególności, jeśli stosowane są długotrwale. Zawsze dokładnie zapoznaj się z informacją dołączoną do preparatu.

Autorka: Olga Sierpniowska, mgr farm.

https://www.gdziepolek.pl/

Pin It on Pinterest

Share This