Sytuacja wojny u naszych wschodnich sąsiadów bardzo nas wszystkich poruszyła. Po spontanicznych akcjach zbierania ubrań i żywności, organizowaniu noclegu dla przybywających do naszego kraju uchodźców, przyszedł czas na bardziej zorganizowaną pomoc medyczną i psychologiczną. Poniżej zebraliśmy dla was przydatne adresy i telefony. 

Bezpłatne infolinie pomocowe dla uchodźców

– ogólny telefon do spraw cudzoziemców po ukraińsku: +48 47 721 75 75

– Miejskie Centrum Kontaktu po ukraińsku: 19 115

– ogólny numer interwencyjny: 987

– całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia po polsku i ukraińsku: 800 190 590 (można uzyskać informacje, gdzie znaleźć pomoc medyczną)

Lista punktów informacyjnych i infolinii wojewódzkich:

https://www.gov.pl/web/udsc/punkty-informacyjne-i-infolinie-urzedow-wojewodzkich

Informacje dla obywateli Ukrainy można znaleźć też na stronie:

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

– Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) 800 137 200 jest dostępna:

poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli: od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia obecnie infolinia obsługiwana jest w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Z TPK możesz skorzystać w sytuacji:

– nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ,

– nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,

– gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na Twój stan zdrowia.

Grupa „Medycy dla Ukrainy” oferuje pomoc medyczną uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Szpital Uniwersytecki w Krakowie otworzył gabinety „Pomoc dla Ukrainy”. Zgłoszenia na adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com można wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Wśród 13 tys. medyków organizujących tę pomoc, znajdują się lekarze różnych specjalności.

Bezpłatna opieka medyczna dla kobiet

Dla kobiet uciekających z Ukrainy udostępniamy także listę placówek medycznych, lekarzy i położnych, którzy świadczą pomoc ginekologiczno-położniczą, laktacyjną oraz pediatryczną.

Oto lista miejsc udzielających bezpłatnej pomocy medycznej dla kobiet w Krakowie i okolicy [pdf]: file:///C:/Users/Monika/Downloads/399988_0.pdf

Bezpłatnych porad lekarskich dla uchodźców z Ukrainy w ramach opieki ambulatoryjnej ginekologiczno – położniczej udziela także Centrum Medyczne Pro Creative, znajdujące się przy ul. Czystej 5/16. Szczegółowe informacje dostępne w recepcji pod specjalnym, dedykowanym tej sprawie numerem telefonu: +48 697 307 309 lub pisząc na adres : biuro@pro-creative.pl

– działa też linia antyprzemocowa 720 720 020, którą w zeszłym roku uruchomiła jej fundacja Sexed.pl. Przy telefonie dyżurują specjaliści mówiący w języku ukraińskim.

Włączając się w pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, Szpital Uniwersytecki uruchamia dedykowany gabinet internistyczno-chirurgiczny czynny codziennie w godzinach 12-15, w obrębie SOR (Budynek F, poziom +1, gabinet nr 15). Numer telefonu do gabinetu: 12 400 17 38.

Ponieważ z Ukrainy napływa coraz więcej próśb o pomoc w zaopatrzeniu w leki i wyroby medyczne, zarówno od osób indywidualnych, jak i placówek ochrony zdrowia polskie Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalny adres mailowy. Każde otrzymane zapotrzebowanie należy zgłaszać na adres lekidlaukrainy@mz.gov.pl

Szczepienia przeciw Covid-19 cudzoziemców narodowości ukraińskiej

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosci

– Lekarzedlaukrainy.pl  to platforma medyczna autorstwa studenta UJ, która łączy lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami z Ukrainy. Uciekający przed wojną mogą na niej wyszukać odpowiedniego specjalistę i umówić się na darmową wizytę.

– Także „Znany Lekarz” i „Telemedi” połączyły siły, wspólnie tworząc portal medyczny dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski: www.znanylekarz.pl/dla-ukrainy.

Efektem ich współpracy jest strona stworzona w całości w języku ukraińskim, na której znajdą lekarza lub specjalistę i skorzystają z pomocy. Lekarze porozumiewają się po ukraińsku i rosyjsku, a konsultacji udzielają bezpłatnie. Oprócz tego wizytę można umówić również za pomocą infolinii:

– infolinia w j. ukraińskim/rosyjskim, czynna w godz. 8-16 (pon-pt) – tel. 22 357 40 40

– infolinia w j. angielskim, czynna w godz. 7-23 (pon-pt) i 8-20 (sob-niedz) – tel. 22 357 45 35

Przedstawiciele platformy informują także, że w przypadku osób, które potrzebują recepty, wystarczy jedynie numer paszportu.

Wsparcie psychologiczne

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy oraz wszystkich znajdujących się w kryzysie zdrowia psychicznego oferuje teraz wiele państowowych i prywatnych placówek. Ośrodki interwencji Kryzysowej działają na terenie całej Polski, niosą bezpłatną pomoc w sytuacjach kryzysowych, także dla osób bez ubezpieczenia.

Oto niektóre z nich:

– W Dziecięcym Telefonie Zaufania, który działa przy Rzeczniku Praw Dziecka uruchamiono pomoc dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Od marca pod numerem telefonu 800 12 12 12 dyżuruje psycholog, który biegle posługuje się językiem ukraińskim.

– Fundacja Nagle Sami uruchomiła telefon wsparcia 800 108 108, który działa w poniedziałki i wtorki w godz. 17–20, konsultanci rozmawiają w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Fundacja Ocalenie oferuje pomoc psychologiczną dla cudzoziemek i cudzoziemców – po polsku, angielsku i rosyjsku. Na konsultacje można zapisywać się mailowo: cpc@cpc.org.pl lub telefonicznie: 22 828 04 50 (w godz. 9–17). Konsultacje odbywają się siedzibie fundacji w Warszawie (ul. Krucza 6/14a).

– Fundacja Polskie Forum Migracyjne uruchomiła interwencyjny telefon oferujący wsparcie psychologiczne: 48 669 981 038.

– 48 22 656 4 63 – Warszawska infolinia dla uchodźców z Ukrainy.

– Centrum Medyczne Damiana uruchomiło telefoniczne wsparcie psychologiczne. Od 1.03 dyżur telefoniczny pod numerem 22 566 22 27 w języku ukraińskim będzie dostępny 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00–20:00.

Grupa ENEL-MED uruchomiła bezpłatną infolinię pomocy psychologicznej pod numerem: 22 267 68 53. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00. Konsultacje dostępne są w języku polskim i angielskim.

– 12 421 92 82 – bezpłatny całodobowy numer Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie.

– Fundacja „Nasz wybór” – całodobowa Gorąca Linia wsparcia 48 727 805 764.

– Centrum Psychoterapii Help – domowa pomoc psychologiczna dla obywateli Ukrainy w języku polskim lub angielskim 720 826 806 oraz 790 626 806.

– 48 733 563 311 lub twojpsycholog2@gmail.comFundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej Razem oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną w ramach telefonu zaufania. Aktualnie telefon zaufania jest obsługiwany w języku polskim, fundacja szuka specjalistów, którzy biegle posługują się językiem ukraińskim.

– Platforma Helping Hand z autorskimi programami i treściami psychoedukacyjnymi oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi uruchomiła dyżury telefoniczne w języku ukraińskim pod numerem 48 698 188 305, spotkania otwarte (polski, ukraiński, angielski) i czaty z psychologami (polski, angielski).

– Pomocy można szukać również na grupie na Facebooku „Psycholodzy i Psycholożki dla Ukraińców” | Психологи для України”.

– MINGDRAM uruchamił Telefoniczną Linię Wsparcia, umożliwiającą uzyskanie bezpłatnego wsparcia w języku ukraińskim, polskim i angielskim. https://mindgram.com/pl/linia-wsparcia/

Numery telefonów i godziny obsługi Telefonicznych Linii Wsparcia

od 07.03. do 11.03. 9:00-12:00

+48 797 418 615  (język polski)

+48 789 367 193 (języki: ukraiński, rosyjski, polski, angielski)

od 05.03. do 11.03. 9:00-21:00

+48 786 984 355 (języki: ukraiński, rosyjski, polski)

+48 797 633 438 (języki: ukraiński, rosyjski, polski)

Dla chorych onkologicznie:

Wsparcia informacyjnego uchodźcom z Ukrainy udzielają organizacje pacjenckie. Pomoc zadeklarowało również wiele polskich ośrodków i szpitali m.in. Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, który prowadzi infolinię onkologiczną dla osób ukraińskojęzycznych. Pod numerem +48 22 546 20 00 można otrzymać informacje dotyczące leczenia onkologicznego oraz procedur.

Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej uruchomiło infolinię dla lekarzy i rodziców z Ukrainy (również w języku ukraińskim), dotyczącą możliwości leczenia dzieci w Polsce. Dzwoniąc na wskazane numery, można otrzymać również teleporadę w zakresie logistyki, związanej z leczeniem małych Pacjentów w Polsce.

Każdy kto ma informacje na temat pacjenta potrzebującego pomocy, proszony jest o kontakt przez: sekretariat@ptohd.pl oraz pod numerami telefonów: język polski/angielski – 887 662 886, język ukraiński – 887 669 934.

Dla chorych na cukrzycę

Portal mojacukrzyca.org

Na granicę polsko-ukraińską wysyłane są kanaki dla osób chorych z cukrzycą w ramach akcji #kanapkizserduszkiem.

Fundacja Najsłodsi

Organizuje zbiórkę penów(wszystkich marek), glukometrów (najlepiej Accu-Chek Performa/Active i Contour Plus), pasków do glukometrów (odpowiadające markom glukometrów), igieł i wkłuć (Medtronic). Można zrobić wysyłka darów do warszawskiego paczkomatu (adres dostaniesz po kontakcie z Fundacją: tel. 22 828 88 80 lub biuro@najslodsi.pl lub spotykając się z Fundacją w Warszawie ul. Nowy Świat 39. Rzeczy przekazywane są do instytucji pomocowych, lekarzy i działaczy cukrzycowych.

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

Dary rzeczowe, czyli paski do glukometru, peny, igły do penów, glukozę, glukagon, zestawy infuzyjne do pomp, zbiorniki na insulinę oraz innych potrzebnych diabetykom akcesoriów medycznych przekazujemy na adres Fundacji: Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą ul. Szpitalna 5/16, 00-031 Warszawa z dopiskiem „UKRAINA”.

Federacja Diabetyków

Federacja posiada bezpośredni kontakt do humanitarnej organizacji medycznej na Ukrainie, która przekazała, jakie są konkretne potrzeby diabetyków. Kto chce wysłać potrzebne produkty „cukrzycowe” proszę o kontakt przez Facebooka.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

W całym kraju działają lokalni działacze Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, które liczy 350 Oddziałów i Kół. Udzielana jest pomoc uchodźcom, w tym diabetykom, w konkretnych lokalizacjach. W razie potrzeby można skontaktować się z lokalnymi liderami PSD (bezpośrednio lub przez Zarząd Główny w Warszawie), którzy deklarują swoją gotowość do niesienia pomocy.

Kontakty do oddziałów PSD https://diabetyk.org.pl/oddzialy/

Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy

Pośredniczy w przyjmowaniu w Polsce dzieci z Ukrainy chorych na cukrzycę. Skupia się głównie na województwie śląskim. Zgłoszenia można przesyłać na adres Fundacji: fundacja@eukc.pl

Stowarzyszenie Słodka Jedynka

Zbiera rzeczy dla diabetyków, którzy nie zdążyli zabrać ze sobą niezbędnych sprzętów do insulinoterapii i pośredniczy w jego przekazywaniu potrzebującym. Kontakt do Stowarzyszenia: stow.slodka1@onet.pl, ul. W. Szymborskiej 22 , 43-230 Goczałkowice Zdrój, tel: +48 726 38 39 32

Fundacja dla dzieci z cukrzycą wiedząc co niepokoi rodziców chorych dzieci organizuje zbiórki środków finansowych i rzeczowych niezbędnych do przeżycia dla dzieciaków chorujących na cukrzycę typu 1

Apeluje także do wypełnienia formularza zgłoszeniowego dla potrzebujących pomocy: https://forms.gle/9bTCc6MD4feAvRX97

Kontakt do Fundacji w sprawie POMOCY UKRAINIE: tel. 537 090 550 w dni robocze w godz. 10:00 -18:00

W akcję włącza się także Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą Mojacukrzyca.pl

Pomoc dla Ukraińców zmagających się z padaczką (epilepsją)

Stres jest jednym z czynników, który może przyczynić się do wzmożonych ataków padaczki (epilepsji), dlatego został uruchomiony numer telefonu (+48 503 924 756), na który mogą dzwonić obywatele Ukrainy zmagający się z tą chorobą. Osoby te skorzystają z porady medycznej, uzyskają doraźną pomoc oraz otrzymają receptę, która pozwoli zakupić brakujące leki. Bezpłatna infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim. Możliwy jest także kontakt mailowy: ukr@fundacjaemergen.com

Gdy konieczne są dializy

– Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek muszą być leczeni zabiegami ratującymi życie podczas trzech czterogodzinnych zabiegów w tygodniu, które przechodzą zazwyczaj w stacjach dializ w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

DaVita Polska ogłasziła gotowość do przyjęcia pacjentów z chorobą nerek, którzy nie są już w stanie uzyskać opieki w swoim kraju z powodu eskalacji przemocy.

Pełna mapa wszystkich ośrodków dostępna jest pod tym adresem:

https://davita.pl/mapa-osrodkow

Dla niepełnosprawnych

– PFRON we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku uruchomił całodobowy telefon wsparcia dedykowany służbom granicznym oraz personelowi punktów recepcyjnych przyjmujących uchodźców z Ukrainy.

Pracownicy infolinii udzielają wskazówek jak pomóc osobie deklarującej się jako niepełnosprawna, lub posiadającej niepełnosprawność potwierdzoną wizualnie przez pracownika służb granicznych lub punktu recepcyjnego.

W razie zapotrzebowania na środki higieny osobistej lub niezbędny sprzęt rehabilitacyjny udzielą informacji na temat właściwych służb mogących udzielić wsparcia w tym zakresie.

Infolinia działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu: 503 703 974 

Usługa jest bezpłatna.

– Na Facebooku działa grupa: Wózki dla Ukrainy, na której można wymienić się sprzętem rehabilitacyjnym.

Pomoc medyczna w Centrum Medycznym Damiana

Od poniedziałku 28.02 w godzinach 07:00–21:00 pod numerem 22 566 22 20 dostępna jest infolinia po ukraińsku, która ma na celu pomóc odnaleźć się w polskim systemie zdrowia.: 22 566 22 20

Centrum miesięcznie oferuje 100 bezpłatnych pakietów „Twój raport zdrowia”

Bezpłatna doraźna pomoc internistyczna na Izbie przyjęć Szpitala Damiana: pomoc ambulatoryjna chirurgiczno-urazowa w CM (+ planowana operacja, jeśli pacjent się kwalifikuje, w rodzaju CM, w ten sposób operacji)

– Pomoc medyczna w placówkach  ENEL-MED:

Grupa ENEL-MED oferuje pomoc medyczną dla uchodźców z Ukrainy (dorosłych i dzieci) w oddziałach Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej osoby z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych wizyt u lekarza internisty i pediatry w następujących placówkach:

•         Warszawa: Oddział Wilanów, Ursus, Galeria Młociny,

•         Kraków: Oddział Wadowicka,

•         Katowice: Oddział Chorzowska.

Wizytę w powyższych oddziałach można umówić pod numerem: 22 434 09 09

Pozostałe placówki, świadczące pomoc z ramienia enel-med:

•         Gdańsk: „Zaspa” Centrum Medyczne SP. Z O.O., ul. Burzyńskiego 1, tel. (58) 769 38 66

•         Gdynia: Clinica Medica, ul. Mireckiego 11 , (58) 661 50 55

•         Łódź: Salve Medica, ul. Szparagowa 10, tel. (42) 254 64 00

•         Poznań: Med Polonia, ul. Starołęcka 42, tel. (61) 22 75 810

•         Wrocław: Scanmed, ul. Parkowa 46, tel. (12) 629 88 00

Warto zaznaczyć, że w większości przypadków pomoc dotyczy wyłącznie obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Oprac. Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Pin It on Pinterest

Share This