Ziemniak to skarbnica cennych witamin, minerałów oraz potrzebnych do życia składników odżywczych. Dodaje energii, pomaga w walce z niektórymi schorzeniami, no i jest po prostu smaczny! Warto, aby ziemniak znalazł się w naszej codziennej diecie!

Kartofel na Śląsku, pyra w Wielkopolsce, grula dla Góralów, bulwa na Kaszubach i rzepa na zachodnim Podhalu. Bez względu na przyjętą nazwę, tego warzywa nikomu przedstawiać nie trzeba! Od wieków króluje na polskich stołach! I nie bez powodu.

– Ziemniaki zawierają znaczące ilości witaminy C, grupy B, błonnik pokarmowy (zapewniający właściwą pracę układu trawiennego oraz dający uczucie sytości na długo), magnez, potas (regulujący prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego), fosfor. Są bogate w białka i węglowodany, które pozwalają odbudować rezerwy energii, a także – co ciekawe – korzystnie wpływają na nasze samopoczucie (zwiększają poziom hormonu szczęścia). Zawarte w ziemniakach składniki pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi, dbają o zdrowie skóry i prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Zapobiegają także mutacji komórek nowotworowych, dlatego warto po nie sięgać w ramach profilaktyki – przypominają lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

To uniwersalne warzywo sprawdza się także jako naturalny kosmetyk. Sok pozyskany w sokowirówce (a następnie zagotowany) ma właściwości  przeciwzapalnie i neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, opóźniając w ten sposób procesy starzenia się skóry. Sok może być także wykorzystywany w pielęgnacji włosów (oczyszcza skórę głowy)

Co jeszcze warto wiedzieć o ziemniakach?

  • Wczesne nie nadają się do dłuższego przechowywania, ponieważ tracą smak i szybko więdną.
  • Późniejsze odmiany należy gromadzić w suchym i zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (najdłużej do pół roku). Do przechowywania najlepiej nadają się przewiewne skrzynie.
  • Ziemniaki mają stosunkowo niewiele, bo tylko ok. 80 kcal w 100 gramach (jedna torebka kaszy o tej samej wadze to około 350 kcal).
  • Ziemniaków nie należy obierać zbyt grubo, gdyż większość cennych składników mineralnych i witamin znajduje się tuż pod skórką.
  • Ziemniaków nie należy zbyt długo moczyć w wodzie, gdyż „wyciąga” z nich wartości odżywcze, najlepiej wrzucić je do osolonej wrzącej wody lub gotować na parze.
  • To warzywo „bezpieczne” dla niemowląt oraz kobiet w ciąży i karmiących.

Ziemniaki można przyrządzać na tysiące sposobów: w piekarniku, na ognisku, w wodzie. Świetnie smakują z koperkiem, jajkiem sadzonym, kefirem, gzikiem albo z mięsem. Doskonale sprawdzają się z w zupach i sałatkach.

Pin It on Pinterest

Share This