W ramach projektu EU NAVIGATE, finansowanego z środków programu HORIZON EUROPE, w sześciu krajach europejskich wprowadzana jest interwencja nawigacyjna oparta na kanadyjskim programie Nav-Care©. W Polsce za wdrożenie programu odpowiada Zespół Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, kierowany przez prof. dr hab. med. Katarzynę Szczerbińską.

Początki nawigacji sięgają lat 90. XX wieku. W szczególności jest ona kierowana do osób w trudnej sytuacji społecznej i mających ograniczone zasoby, a rola nawigatora polega na zapewnieniu wsparcia informacyjnego i emocjonalnego. Z jednej strony, nawigator pomaga w prawnym poruszaniu się po systemie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, dostarcza informacji o dostępnych usługach i podnosi ich zdolności do pozyskiwania świadczeń w ramach lokalnych zasobów [ang. navigation-connecting, accessing, resourcing and engaging]. Z drugiej strony, nawigator jest osobą, z którą zarówno osoby chorujące, jak i ich osoby bliskie mogą porozmawiać o trudnych doświadczeniach związanych z otrzymaniem diagnozy i procesem leczenia.

W Polsce w ramach programu EU Navigate zatrudnieni nawigatorzy ukończyli specjalistyczne szkolenie, a obecnie uczestniczą w regularnych treningach z zakresu psychologii i pracy z pacjentami onkologicznymi. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii, Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.

Do projektu mogą przystąpić pacjenci z aktywną diagnozą choroby nowotworowej, którzy ukończyli 70. rok życia oraz ich opiekunowie (np. członkowie rodzin), czyli osoby, które bezpłatnie pomagają im w czynnościach codziennych przynajmniej raz w tygodniu. Obecność opiekuna nie jest jednak warunkiem koniecznym wzięcia udziału w projekcie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie EU Navigate. Pierwsza tura rekrutacji trwa do końca czerwca 2024 roku. W celu zgłoszenia prosimy o kontakt z zespołem Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem UJ CM pod numerem 502 186 434 w godzinach 7:30 – 15:30, lub na adres e-mail pbss@uj.edu.pl.

· Polska strona projektu: https://pbss.cm-uj.krakow.pl/badania-i-projekty/projekt-eu-navigate/

· Międzynarodowa strona projektu: https://eunavigate.com/

Pin It on Pinterest

Share This