Kaszel, duszności, bóle głowy, zmiany skórne, wzrost ryzyka chorób nowotworowych – walka ze smogiem toczy się o najwyższą stawkę. Według WHO zanieczyszczenie powietrza jest obecnie największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia. Jednak zamiast wpadać w panikę, lepiej wziąć sprawy we własne ręce i zadbać o powietrze, którym oddychamy.

Każdego dnia wykonujemy około 20 tysięcy wdechów i wydechów. – Aż 70% toksyn wydobywa się z ciała za pomocą oddechu. W przypadku gdy toksyny nie zostaną skutecznie wydalone, pozostałe organy zostaną obciążone dodatkową pracą, co może skutkować chorobami – tłumaczy Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu.

Choroby z… powietrza

Zmuszając nasz układ oddechowy do filtrowania zanieczyszczonego powietrza zwiększamy ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Powody, dla których nigdy nie warto traktować smogu „jak powietrza”, wymienia Artur Badyda, inżynier i profesor na Politechnice Warszawskiej, ekspert ds. zanieczyszczeń powietrza: – Krótkoterminowo, wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza przyczyniają się do zaostrzania istniejących chorób układu oddechowego i układu krążenia, spadku sprawności oddychania, zwiększenia występowania napadów kaszlu, zaburzeń oddychania czy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Mogą pojawić się również zmiany w rogówce oka, podrażnienia błon śluzowych i spojówek.

Możemy jednak bronić się przed zanieczyszczeniami wewnątrz naszych mieszkań.

Oto 10 wskazówek, jak poprawić powietrze w domu

1. Unikaj świec zapachowych i kadzideł – toksyny ze świeczek parafinowych są tak samo szkodliwe jak te w spalinach oleju napędowego.

2. Często odkurzaj – na dywanach, materacach osiadają cząstki kurzu, grzyby i roztocza.

3. Regularnie pierz pościel i inne wyroby tekstylne.

4. Unikaj zbędnych chemikaliów – zamiast tego używaj naturalnych środków czyszczących.

5. Ogranicz stosowanie produktów w aerozolach – przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza.

6. Pierz nowe ubrania przed pierwszym użyciem, aby zmniejszyć ilość substancji chemicznych, które dostają się do powietrza.

7. Inwestuj w rośliny – według NASA bluszcz i lilia pokojowa najlepiej eliminują zanieczyszczenia domowe.

8. Szukaj bezemisyjnych produktów (farb, lakierów, ale także mebli czy wykładzin podłogowych) remontując lub urządzając mieszkanie.

9. Jak najrzadziej pal w kominku – jeśli już to robisz, używaj odpowiednio sezonowanego, suchego drewna liściastego.

10. Umieść oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu. Przy wyborze oczyszczacza kieruj się wskaźnikiem CADR – im wyższy, tym wyższa skuteczność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Większość systemów oczyszczania opartych na filtrze HEPA wykorzystuje jedynie mechaniczną filtrację, która w standardzie usuwa ponad 99% cząstek o średnicy 0,3 mikrona.

Pin It on Pinterest

Share This