Największa w Polsce kampania edukacyjna „STOP UDAROM” znowu zaskakuje kolejnym, ciekawym projektem. Tym razem jest to edukacyjny wideo klip zatytułowany „GRAMY W RYTMIE SERCA”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na migotanie przedsionków w kontekście zagrożenia udarem mózgu u osób, które cierpią na taką arytmię. Dzięki muzycznej metaforze poznajemy brzmienie prawidłowego i nieprawidłowego rytmu serca.

„GRAMY W RYTMIE SERCA”, by wykryć arytmię i ustrzec się przed udarem mózgu

Gitara basowa i perkusja nie są podstawowymi narzędziami, jakich na co dzień używa w swojej pracy kardiolog, ale – jak się okazuje – mogą doskonale odzwierciedlić, jak powinno prawidłowo pracować ludzkie serce. Z takiego właśnie założenia wyszli organizatorzy kampanii „STOP UDAROM” przygotowując najnowsze wideo edukacyjne. Wzięli w nim udział dr hab. n. med. Paweł Balsam z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz muzyk, basista i perkusista Peter Somos.

Słuchaj rytmu serca – „wewnętrznego perkusisty”

Nie miałem żadnych wątpliwości, czy wystąpić w tym projekcie, bo choć muzyka i kardiologia na pozór wydają się dość odległymi dziedzinami, to wbrew pozorom jest w nich wiele analogii – mówi dr hab. n. med. Paweł Balsam. – Można powiedzieć, że serce to nasz „wewnętrzny perkusista”, odgrywający jedną z najważniejszych ról w zespole, jakim jest ludzki organizm. Żeby organizm działał prawidłowo, musi pracować we właściwym rytmie. Rytmie, który towarzyszy nam przez całe życie, niestety zabiegani i obciążeni na co dzień tysiącem spraw, nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. Ten rytm – to bicie naszego serca. Jeśli jesteśmy zdrowi, jest jednostajny, miarowy i doskonale wkomponowuje się w grę innych instrumentów. Wtedy czujemy, że wszystko ze sobą idealnie współbrzmi.

Zdarza się jednak, że serce jakby pędzi, bije nierówno, kołacze, drży i faluje. Najpierw zwalnia, potem przyspiesza, robi przerwy. Jeśli poczujemy nieuporządkowany rytm, należy niezwłocznie zweryfikować z lekarzem, swój stan zdrowia pod kątem  migotania przedsionków. Wiele osób jednak nie odczuwa objawów arytmii serca, dlatego tak ważne jest, by regularnie wykonywać badania i korzystać z kontroli lekarskich. – I temu właśnie służy projekt „Gramy w rytmie serca”: żeby w prosty i obrazowy sposób zwiększać świadomość w zakresie ryzyka wystąpienia migotania przedsionków, które w konsekwencji może prowadzić do udaru mózgu – dodaje kardiolog.

Najczęstsze zaburzenie rytmu serca – uważaj na migotanie przedsionków

Szacuje się, że na migotanie przedsionków cierpi około 1-2 procent dorosłej populacji na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej jest to ok. 9 milionów osób[i] a w Polsce około 600-700 tysięcy. Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków wzrasta z wiekiem. Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują, że dotyczy ono niemal ¼ osób po 65. roku życia.

Migotanie przedsionków wynika z zaburzeń rytmu serca, co prowadzi do wystąpienia szybkich (powyżej 300/min) i nieregularnych impulsów elektrycznych, w efekcie czego przedsionki nie kurczą się w skoordynowany sposób, lecz drgają. Spada wtedy wydajność pompowania krwi do komór serca, krew zalega w przedsionkach, skutkiem czego powstają skrzepliny, które płynąc z prądem krwi mogą dotrzeć do mózgu zatykając światło naczyń mózgowych. Stanowi to jedną z głównych przyczyn udaru mózgu.

Zadbaj, by Twój „wewnętrzny perkusista” grał jak najdłużej!

Jeśli czujemy, że nasze serce, pozostając w terminologii muzycznej, „gra niepoprawny rytm”, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – radzi kardiolog, dr hab. n. med. Paweł Balsam. – Wczesne rozpoznanie migotania przedsionków daje szansę na zapobieganie udarom mózgu. Ekspert zwraca też  uwagę, że pomoże nam w tym również zdrowy tryb życia. Tak więc utrzymując prawidłową masę ciała, zdrowo się odżywiając, nie paląc papierosów, ograniczając spożycie alkoholu i kofeiny, a także uprawiając regularną aktywność fizyczną znacznie ograniczymy ryzyko tych i wielu innych chorób.
Z kolei osoby, u których zdiagnozowano już arytmię, powinny wziąć sobie do serca zalecenia lekarza, regularnie przyjmować przepisane leki i pamiętać o systematycznych badaniach stanu zdrowia. Wszystko po to, by nasz „wewnętrzny perkusista” mógł grać prawidłowy rytm jak najdłużej! – apeluje dr hab. n. med. Paweł Balsam.

Wideo edukacyjne „GRAMY W RYTMIE SERCA” dostępne jest na stronie: https://stopudarom.pl/o-kampanii/w-rytmie-arytmii-stop-udarom/ oraz na profilu  https://www.facebook.com/StopUdarom/


 

Pin It on Pinterest

Share This