Jury Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia 2019 doceniło innowacyjność projektu „Respirator to nie przeszkoda – wycieczki dla mieszkańców KONSTANCJI wentylowanych mechanicznie” przyznając Klinice Wentylacji Respiratorem KONSTANCJA tytuł SREBRNY LIDER.

O PROJEKCIE

Ponad rok temu personel Kliniki zaczął organizować wspólne wyjścia pacjentów, opiekunów i rodzin. Wycieczki po okolicy, wyjścia do kina czy teatru doskonale wpływają na poprawę samopoczucia, otwierają pacjentów i wpływają bardzo pozytywnie na samopoczucie. Podczas wyjścia, każdy ma swojego indywidualnego opiekuna, który pomaga logistycznie i medycznie. Dodatkowo, personel wspierają członkowie rodziny, albo pracownicy biura zarządu, którzy chętnie się angażują jako wolontariusze. Wycieczki mają więc walor integracyjny. Ma to szczególne znaczenie w relacji pacjent / opiekun – mając jednego podopiecznego, opiekun poznaje jego odczucia, nierzadko historię. Niektórzy opiekunowie pracujący na co dzień w KONSTANCJI przychodzą na wycieczki poza swoim grafikiem dyżurów, ponieważ jest to dla nich prawdziwa przyjemność. Dzięki wspólnym wyjściom zaczynają postrzegać pacjentów jako osoby, które – oprócz pomocy w codziennych czynnościach – odczuwają potrzebę rozmowy, mają swoje doświadczenia, które rzutują na ich samopoczucie. Znając ich historię, opiekunowie wiedzą później jak trafić do podopiecznych, jakim słowem rozładować emocje. Tworzą się więzi, które powodują, że atmosfera pracy staje się bardziej przyjazna, pełna szacunku i zrozumienia.

Bardzo się cieszę, że nasza inicjatywa została doceniona. Jednak największą satysfakcję daje nam to, że organizując ciekawe aktywności dla mieszkańców naszych domów i klinik, po raz kolejny podkreślamy filozofię opieki Grupy ORPEA: życie z nami trwa dalej. Jak napisał organizator Konkursu w laudacji, opieka to coś więcej niż medycyna. Wychodząc z takiego założenia, w naszych domach i klinikach staramy się odpowiadać również na potrzeby społeczne podopiecznych i wspierać terapię oraz proces leczenia w innowacyjny sposób. Jako lider opieki długoterminowej, czujemy się odpowiedzialni za wytyczanie nowych ścieżek dla domów opieki” – powiedziała Beata Leszczyńska, Prezes Zarządu ORPEA Polska.

To już trzecie wyróżnienie dla sieci ORPEA Polska w Konkursie OSOZ. Wcześniej firma została nagrodzona w kategorii Działania na Rzecz Pacjentów za bezpłatne warsztaty dla opiekunów nieformalnych oraz w kategorii Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia za stworzenie wyjątkowej placówki jaką jest Klinika Wentylacji Respiratorem.

O KLINICE WENTYLACJI RESPIRATOREM

Klinika KONSTANCJA jest największym w Polsce pozaszpitalnym oddziałem wentylacji mechanicznej. Odkąd powstała  – w 2003 r. – działa w oparciu o kontrakt z NFZ, oferując 60 miejsc dla pacjentów oddychających przy pomocy respiratora. To jedyna placówka w woj. mazowieckim, opiekująca się pacjentami wentylowanymi w trybie stacjonarnym i w warunkach domowych, jak również unikatowy w skali kraju ośrodek przyjmujący również dzieci. Wykwalifikowany personel medyczny, autorski program opieki i rehabilitacji chroniący osoby korzystające z respiratorów przed infekcjami i powikłaniami, indywidualne podejście do pacjenta oraz nowatorskie metody terapii zapewniają poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Największym atutem placówki jest umożliwianie podopiecznym prowadzenia aktywnego trybu życia poprzez telepracę, organizację wydarzeń kulturalnych, wycieczki czy wyjścia do teatru.

Konkurs Liderów, organizowany przez  czasopismo Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia to coroczny plebiscyt, którego celem jest poszukiwanie i nagradzanie najcenniejszych inicjatyw oraz postaw w ochronie zdrowia. Niezależna Kapituła,  złożona z kilkunastu wybitnych osobowości świata medycyny, wybiera 16 laureatów w pięciu kategoriach (innowacyjne pomysły, promocja zdrowia i profilaktyka, skuteczne zarządzanie, działalność na rzecz pacjenta oraz lider farmacji). Konkurs zawdzięcza swój prestiż i rangę otwartej, ogólnopolskiej formule z całkowicie bezpłatnym uczestnictwem, co zapewnia obiektywną ocenę zgłoszonych projektów.

Pin It on Pinterest

Share This