Dla seniorów, którym w czasach przymusowych ograniczeń związanych z pandemią, samotność doskwiera szczególnie mocno, każda okazja do spotkania i rozmowy jest bardzo cenna. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, w miarę możliwości i w granicach narzuconych przepisami, stara się swoim podopiecznym uczynić ten trudny czas bardziej znośnym.

Ten rok jest dla nas wszystkich szczególnie trudny ze względu na epidemię. Wakacyjne plany przygotowane z myślą o naszych podopiecznych też musiały ulec zmianie. Lato 2020 różni się od tych poprzednich, jednak nie chcemy pozwolić na to, by seniorzy zostali zmuszeni do pozostania w domach przez całe wakacje. Zabieramy więc naszych podopiecznych na bezpieczne i kameralne wycieczki organizowane przez wolontariuszy mbU na tereny zielone. – mówi Karolina Kowalska, koordynatorka wolontariatu. Dzięki temu seniorzy mogą cieszyć się letnim słońcem, piękną zielenią parków i pachnącym żywicą powietrzem w lesie.

A oto kilka przykładów takich działań.

Uczestniczki wycieczki do Wilanowa i Powsina powitał napis umieszczony na pergoli prowadzącej do pałacowych ogrodów – Rozważcie miłe zapomnienie o życiu pełnym trosk. Hasło to seniorki odczytały jako zapowiedź pięknego wakacyjnego dnia. Jedna z nich zdradziła nawet, że minęło już kilkanaście lat od jej ostatniej wizyty w Wilanowie. Dla niektórych podopiecznych obiad, który zjadły we włoskiej restauracji to było coś wyjątkowego i odświętnego. Następnym punktem wycieczki był Ogród Botaniczny w Powsinie. W tym królestwie roślin mogłam zażyć prawdziwego relaksu dla ciała i ducha – wyznała się pani Maria.


Dzięki wolontariuszkom Oldze i Kristinie podopieczne Anna i Hanna wybrały się na orzeźwiający spacer po lesie i spędziły radosny czas w alpakarni. Przebywanie z miłymi gospodarzami w otoczeniu uroczych zwierząt, które można było głaskać i karmić, podziałało na seniorki bardzo relaksująco. Możliwość spędzenia dnia poza domem, to wielka ulga, a alpaki były cudowne – mówiła po wycieczce pani Ania.


Natomiast pani Joanna i wolontariuszka Marta wybrały się na Pola Lawendy. Seniorka doświadczyła tam niespotykanego spokoju. Jako miłośniczka natury i kwiatów była zachwycona zapachem i widokiem lawendy skąpanej w słońcu. Czas tam spędzony napełnił mnie wspaniałym humorem – mówiła na zakończenie wycieczki.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od lat wspiera osoby starsze, samotne i często niepełnosprawne. Letni czas spędzany w dusznych czterech ścianach może być naprawdę uciążliwy. Wiele starszych osób nie może w ogóle samodzielnie wychodzić z domu, więc to my zabieramy je na łono natury, aby mogły pooddychać świeżym powietrzem. – wyjaśnia Małgorzata Karpińska z mbU.

Takie chwile, jak dzień wakacji to dla samotnych seniorów nie tylko szansa na wyjście z domu, ale również możliwość spotkania z drugim człowiekiem, dlatego Stowarzyszenie zachęca do włączenia się w tę akcję. Już 50 zł wystarczy by ufundować seniorowi cudowny dzień wakacji.

Jeśli chcesz podarować dzień wakacji samotnemu seniorowi, wejdź na stronę www.malibracia.org.pl/wakacje/ wybierz kwotę i przekaż darowiznę, a my zorganizujemy całą resztę.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt z Małgorzatą Karpińską, e-mail: mkarpinska@malibracia.org.pl, tel. 504 404 438

W Polsce mieszka ok. 1,5 miliona osób powyżej 80 r.ż. Szacuje się, że połowa z nich żyje samotnie. Wiele z nich nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia.

W odpowiedzi na pogłębiającą się samotność starszych osób Stowarzyszenie mali bracia Ubogich stworzyło Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ. W Programie bierze udział niemal 400 wolontariuszy, którzy każdego dnia dają samotnym starszym osobom oparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ to zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych mbU, dzięki którym budują się niezwykłe – oparte na przyjaźni i zaufaniu – relacje wolontariusza z samotnym seniorem.

Aktualnie mali bracia Ubogich otaczają regularnym wsparciem  seniorów z Warszawy, Lublina, Poznania, Pruszkowa, Świdnika i Wrocławia.

Co roku mali bracia Ubogich organizują też dla nich wakacyjne wycieczki.

fot. Archiwum mbU

Pin It on Pinterest

Share This