Już dziś (31 maja) w Siedlcach na placu gen. Sikorskiego odbędzie się piknik rodzinny pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Start o godz. 12.00. Bezpłatne badania i porady lekarzy specjalistów, pomiary ciśnienia, poziomu cukru czy BMI to tylko niektóre propozycje, z jakich będą mogli skorzystać mieszkańcy subregionu siedleckiego.

Organizatorem tego wydarzenia jest samorząd województwa mazowieckiego. Głównym tematem tegorocznej edycji jest profilaktyka zaburzeń psychicznych i uzależnień.

Pikniki to doskonała okazja, by sprawdzić stan swojego zdrowia. Każdy z uczestników będzie mógł  wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych. Prowadzone będą m.in. przesiewowe badania w kierunku osteoporozy, zapalenia wątroby typu C czy badania słuchu.

– Ubiegłoroczna edycja pikników rodzinnych cieszyła się dużą popularnością. To dowód na to, jak bardzo mieszkańcom Mazowsza potrzebne są tego typu wydarzenia. Jesteśmy zabiegani, zwykle brakuje nam czasu na ważne z punktu widzenia naszego zdrowia sprawy, w tym również niezbędne badania. Warto zatem skorzystać z okazji i wybrać się na jeden z naszych pikników „Zdrowie dla wszystkich” ­– mówi Janina Ewa Orzełowska.

Podczas pikników prowadzone będą akcje profilaktyczne. Mieszkańcy Mazowsza poznają sposoby aktywnego spędzania czasu, porozmawiają z dietetykami oraz spróbują zdrowej żywności od lokalnych producentów. Ponadto uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów z mazowieckich szpitali zajmujących się m.in. zaburzeniami psychicznymi i uzależnieniami w tym uzależnieniami od alkoholu. To bardzo ważne, bo jak pokazują statystyki ponad 80 proc. dorosłych Polaków sięga po alkohol. Dodatkowo, u ponad 3 mln osób w wieku 18-64 lata rozpoznaje się zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wynikające z jego spożywania. Z kolei według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol zajmuje trzecie miejsce wśród czynników ryzyka dla zdrowia, a ponad 200 rodzajów chorób ma związek z jego spożywaniem. Wśród nich są: zaburzenia psychiczne, nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia immunologiczne czy dysfunkcje układu rozrodczego i szkody prenatalne. Co roku z tego powodu umiera ok. 10 tys. Polaków.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Zdrowia, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”.

Pin It on Pinterest

Share This