Od kilku tygodni, każdego dnia w Polsce diagnozowanych jest kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Sytuacja jest szczególnie trudna dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się samoizolacji w warunkach domowych, ponieważ mogłoby to narazić życie i zdrowie ich krewnych i osób z najbliższego otoczenia. Rozwiązaniem jest bezpieczna kwarantanna w izolatorium. Jedno z nich już od 3 tygodni funkcjonuje na terenie kompleksu uzdrowiskowego w Ustroniu. Jak można się do niego dostać, jakich warunków można się spodziewać w izolatoriach oraz co warto zabrać ze sobą na okres rekonwalescencji?

Na początku listopada, Zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń zgłosił do NFZ deklarację udostępnienia łącznie ponad 1000 miejsc na terenie kompleksu uzdrowiskowego i przekształcenia ich w izolatoria. Obecnie, do użytku pacjentów w Uzdrowisku Ustroń w Sanatorium Równica oddanych zostało 600 takich miejsc. Do objęcia opieką w izolatorium kwalifikują się pacjenci skierowani na piśmie do danego obiektu przez osobę do tego uprawnioną – lekarza, bądź państwowego inspektora sanitarnego. Do izolatorium kierowane są osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa, które przechodzą chorobę łagodnie bądź pacjenci, którzy byli już hospitalizowani z powodu COVID-19, jednak nie wymagają już dalszego leczenia w warunkach szpitalnych.

Odbycie izolacji na terenie Uzdrowiska Ustroń to rozwiązanie, które pozwala wielu osobom przetrwać ten wymagający czas w bezpiecznych i komfortowych warunkach, nie narażając swoich najbliższych na zakażenie. Każdy pacjent przebywający w izolatorium otrzymuje osobny pokój z oddzielnym węzłem sanitarnym, do którego dostarczane są trzy posiłki dziennie. Ponadto, zapewniamy możliwość kontaktu bezpośredniego z personelem medycznym i innymi osobami z obsługi, wyposażonymi w odpowiednie środki ochrony osobistej. Po każdym pobycie pokój osoby chorej jest dezynfekowany i przygotowywany na pobyt kolejnego pacjenta – komentuje Adam Rybicki, Wiceprezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń

Osoby, które zakwalifikowały się do pobytu na terenie izolatorium powinny pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków, oryginał lub kopię dokumentacji medycznej potwierdzającej istniejące schorzenia oraz przyjmowane na stałe leki. Oprócz nich, warto pamiętać o niezbędnych rzeczach, takich jak: piżama, wygodne ubrania i akcesoria do higieny.

Pobyt chorego w izolatorium zmniejsza prawdopodobieństwo transmisji wirusa SARS-CoV-2 na innych domowników, a co za tym idzie wpływa bezpośrednio na ochronę życia i zdrowia najbliższych nam osób. Warto skorzystać z tej możliwości, szczególnie, że chory nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z pobytem – komentuje Adam Rybicki, Wiceprezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń. Dla bezpieczeństwa na terenie uzdrowiska uruchomiliśmy również laboratorium diagnostyczne, w którym wykonywane są testy PCR wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Przy budynku Sanatorium Równica działa też punkt wymazowy drive-thru. Mimo, że wszystkie pobyty sanatoryjne zostały wstrzymane, zachowaliśmy ciągłość udzielania świadczeń w oddziale rehabilitacji kardiologicznej, a także rehabilitacji narządu ruchu i neurologicznej. Działamy z zachowaniem środków i zasad bezpieczeństwa. Nie przerwaliśmy tej działalności w trosce o zdrowie i życie naszych pacjentów – podsumowuje Adam Rybicki.

Chcesz poznać więcej szczegółów?

Więcej informacji o ofercie Uzdrowiska Ustroń można znaleźć na oficjalnej stronie lub pod numerem telefonu: +48 33 854 54 54, gdzie również można dokonać rezerwacji.

Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała blisko 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) – ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. W sieci oddziałów szpitalnych PAKS leczeni są pacjenci z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego (w tym z ostrym zawałem serca), miażdżycą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, niewydolnością krążenia i wadami serca. Placówki współpracują z systemem opieki ratunkowej szpitali wojewódzkich i powiatowych, uzupełniając sieć ratownictwa medycznego. Podmioty działające w ramach AHP świadczą kompleksową opiekę w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego: od prewencji i profilaktyki po leczenie i rehabilitację umożliwiającą pacjentowi powrót do pełnej aktywności. Na co dzień pracuje w nich ponad 300 wybitnych kardiologów, kardiochirurgów i chirurgów naczyniowych. Świadczenia realizowane w Grupie American Heart of Poland wyróżniają się wysokim stopniem innowacyjności, m.in. stosowane są zabiegi planowe na bazie jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy wszystkich naczyń.

W 2012 roku w ramach Grupy AHP uruchomiono Centrum Badawczo Rozwojowe (CBR) AHP, które jest unikatowym w skali kraju centrum badań przedklinicznych i klinicznych. Korzystając z wysoko wykwalifikowanej kadry i wsparcia najnowocześniejszej aparatury CBR prowadzi badania oraz zaawansowane programy szkoleniowe, a także staże naukowe dla lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Zespół CBR tworzą wybitni kardiolodzy interwencyjni, kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi, patomorfolodzy i biotechnolodzy. Centrum współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi oraz przedsiębiorstwami na całym świecie. Świadczy także usługi szkoleniowe oraz prowadzi programy stażowe, również w renomowanych ośrodkach zagranicznych.

W ramach AHP działają takie marki, jak: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS), Uzdrowisko Ustroń, Nafis S.A., I-Kar Sp. z o.o. oraz Centrum Kardiologii Józefów.  

Pin It on Pinterest

Share This