UCzy sztuka może pomóc w chorobie nowotworowej? Czy można wytańczyć sobie zdrowie? Tak! Z takiego założenia wyszli organizatorzy I Warszawskich Spotkaniach Onkoprzestrzeń Filmowa, które już 23 lutego b.r. odbędą się w Kinie Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej. W programie projekcje filmów, zajęcia terapeutyczne, wystawa rysunku i malarstwa, spotkania z ciekawymi gośćmi, a także potańcówka!

ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA, której pomysłodawcą jest Maria Poszwińska, pacjentka sprzed prawie 20 lat, to warsztatowo-filmowy projekt terapeutyczno-artystyczny promujący arteterapię, techniki relaksacyjne i antystresowe oraz różne formy aktywności w procesie leczenia onkologicznego. Ideą inicjatywy jest przywracanie w pacjentach nadziei i afirmacji życia dzięki wykorzystaniu szeregu kreatywnych i relaksacyjnych technik artystycznych.

Celem jest także kreowanie pozytywnego myślenia wśród osób zmagających się z chorobą, co jest niezwykle istotne w procesie leczenia, a także wsparcie ich bliskich i osób na co dzień zawodowo zajmujących się pracą z chorymi (psychoonkolodzy, terapeuci, lekarze).

  • Kiedy dotyka nas choroba powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby w kierunku zdrowia”- mówi Maria Poszwińska pomysłodawczyni projektu ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA – Dlatego naszym celem jest pobudzić świadomość i uczyć osoby z nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, że aktywna postawa wobec życia może ich wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do normalnego życia.”

Jak pokazują liczne badania wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia mobilizuje układ odpornościowy i wzmacnia efekt leczenia medycznego. Dlatego też ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA ma promować nowe rozumienie zdrowienia i nowe kreatywne postawy wobec choroby, tak aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności. W ramach projektu prowadzone są warsztaty twórcze i spotkania terapeutyczno-artystyczne, a przede wszystkim realizowane są filmy pokazujące pozytywne historie życia z i po chorobie nowotworowej.

Jednym z projektów Onkoprzestrzeni Kreatywnej są I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa realizowane w partnerstwie z Warszawską Szkołą.

23 lutego b.r. w należącym do kampusu Uczelni Kinie Elektronik odbędzie się bezpłatny pokaz filmów poświęconych tematyce arteterapii i psychoonkologii, a także spotkania z ich twórcami i zaproszonymi gośćmi. W programie m.in. dokumenty Kantata na cztery skrzydła, Muzykoterpia – zdrowienie przez sztukę, Amazonki, Wewnętrzna moc, Hałasowanie. Dla uczestników spotkań możliwe będzie także udział w autorskich warsztatach z Judy Turan, z dr Elżbietą Galińską, a dla chętnych wieczorna potańcówka z Jackiem Hałasem. Spotkania poza walorem edukacyjnym, mają być też platformą wymiany doświadczeń i przestrzenią wzajemnego wsparcia w chorobie.

Udział w I Warszawskich Spotkaniach Onkoprzestrzeń Kreatywna jest bezpłatny. Ze względu na kameralny charakter warsztatów konieczne są zapisy.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronach organizatorów.

Zapisy na warsztaty:

aktorskie Judy Turan: judyturan@gmail.com

muzykoterapii dr Elżbiety Galińskiej: elgal@sadyba.elartnet.pl

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Twórczość i Dokumentacja w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową i Kinem Elektronik.

Patronami wydarzenia są: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Pol-ilko – Polskie Towarzystwo Stomijne, Sarkoma – Stowarzyszenie Chorych na Mięsaki, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Bądź Małgosi Braunek, Fundacja Act 4 Art imienia Meisnera.

Patronat medialny:Rynek Zdrowia, Zwrotnikraka.pl

Projekt współfinansowany z funduszu FIO.

Wydarzenie pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Pin It on Pinterest

Share This