Pierwsza w Polsce operacja endoskopowa stenozy kręgosłupa z wykorzystaniem innowacyjnego sprzętu Elliquence przeprowadzona została 29 lipca 2020 roku we wrocławskim szpitalu ortopedyczno-rehabilitacyjnym Vratislavia Medica. W ramach szkolenia dla polskich lekarzy, wykonał ją zespół wybitnych ekspertów z Niemiec i Szwajcarii. Już niedługo ten innowacyjny model operacji będzie stałym elementem oferty placówki.

Stenoza kręgosłupa to termin, który określa patologiczne zwężenie światła kanału kręgowego – części kręgosłupa, w której biegnie rdzeń kręgowy i korzenie kręgowe. Schorzenie może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa i obecnie nazywane jest już chorobą cywilizacyjną. Największe ryzyko wystąpienia choroby dotyczy osób, które przez długi czas prowadzą siedzący tryb życia. Pierwszym  objawem stenozy jest pojawianie się bólu bezpośrednio po chodzeniu, który ustępuje po pochyleniu się do przodu. Z upływem czasu dystans, który można przejść, skraca się, powstają poważne trudności
w poruszaniu się. 

Chirurgia endoskopowa kręgosłupa jest stosunkowo nową, dynamicznie rozwijaną dziedziną. Polega na wykonaniu pełnej operacji, takiej samej jak przy dostępach klasycznych, tyle że przez niewielki port o średnicy kilku milimetrów. Przez port ten wprowadzana jest kamera o bardzo wysokiej rozdzielczości oraz innowacyjne, wyspecjalizowane narzędzia.

Operacja endoskopowa to przede wszystkim szereg korzyści dla pacjenta tj.: minimalne uszkodzenie tkanek, minimalne krwawienie, niskie ryzyko infekcji, krótka hospitalizacja, bardzo szybki powrót do pełnej sprawności. 

Na wprowadzenie nowatorskiej metody leczenia schorzeń kręgosłupa zdecydował się zespół medyczny ze szpitala Vratislavia Medica we Wrocławiu. 29 lipca 2020 r. w placówce odbyło się szkolenie dotyczące endoskopowego leczenia zespołu wąskiego kanału kręgowego, tzw. stenozy lędźwiowej. Instruktorami byli wybitni eksperci z Niemiec i Szwajcarii: dr Stefan Hellinger oraz dr Heinz Weiser, którzy podzielili się swoim bogatym doświadczeniem z lekarzami na co dzień pracującymi we Vratislavia Medica. W szkoleniu wzięli udział prof. Grzegorz Miękisiak (neurochirurg), dr Dariusz Podgórski (neurochirurg), dr Paweł Antczak (neurochirurg), dr Jarosław Jakiel (ortopeda) dr Aleksander Winiarski (ortopeda z Krakowa), dr Jerzy Górecki (rehabilitacja medyczna), dr Piotr Dominiak (specjalista fizjoterapii) oraz przedstawiciele firm medycznych Elliquance i Casiomed.

– Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzone zostały dwie operacje endoskopowe stenozy z wykorzystaniem sprzętu Elliquence. Średni czas trwania jednej operacji to 40 minut, spodziewany czas hospitalizacji to około 24 godziny. Powrót do pełnej sprawności zajmuje pacjentowi około 7 dni – wyjaśnia prof. Grzegorz Miękisiak, neurochirurg ze szpitala Vratislvia Medica

– Mamy nadzieję, że techniki prezentowane przez zagranicznych ekspertów, zagoszczą na stałe w centrum Vratislavia Medica, które ma aspiracje, by stać się liderem w chirurgii kręgosłupa na Dolnym Śląsku – dodaje prof. Grzegorz Miękisiak.

Pin It on Pinterest

Share This