Tegoroczna edycja konkursu była szczególnie trudna ze względu na panującą pandemię, dlatego bardzo cieszymy się, że udało się ją dopiąć i zakończyć – mówi jeden z jurorów konkursu „Opiekun Seniora 2019” prof. Tomasz Kostka, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

„Serdecznie gratuluję laureatom, ale jednocześnie chciałbym bardzo podkreślić, że wszyscy którzy zostali zgłoszeni do tegorocznej edycji konkursu w trzech kategoriach: Opiekun Seniora, Przyjaciel Seniora i Wolontariusz – zasługują na najwyższy szacunek i uznanie” – mówi Pan Profesor.

Jego zdaniem zajmowanie się osobami starszymi, niedołężnymi jest zadaniem trudnym i często niewdzięcznym. „To zajęcie, które niesie ze sobą szereg problemów, z którymi nie spotykamy się lub też rzadko spotykamy się u innych pacjentów. Te osoby bardzo często nie potrafią powiedzieć co im dolega, często zachowują się sposób trudny do akceptacji. Dlatego opiekunom należy się ogromny szacunek” – podkreśla specjalista.

W konkursie „Opiekun Seniora” nagradzamy w trzech kategoriach.

Pierwsza to Opiekun Seniora – osoba, która zajmuje się osobą starszą  poświęcając temu zajęciu wiele godzin dziennie, spędzając ten czas na zwykłych wydawałoby się, żmudnych pracach, pomagając swojemu podopiecznemu  ubrać się, umyć, ale także rozmawiając z nim, po prostu spędzając z nim czas. Sprawując taką opiekę musi być w nieustannym pogotowiu.

Przyjaciel to kategoria dotycząca najczęściej fachowych pracowników ochrony zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, którzy wykazują się szczególną empatią i szczególnym podejściem do naszych pacjentów, odgadują ich potrzeby i służą pomocą, często także po godzinach swojej zawodowej pracy.

I Wolontariusze, którzy zasługują na szczególne uznanie, bo niosą pomoc zupełnie bezinteresownie, poświęcając temu zajęciu swój wolny czasi oddając całe swoje serce.

Specjaliści są zgodni – biorąc od pod uwagę  jak szybko starzejemy się jako społeczeństwo,  jak szybko rośnie liczba osób starszych niepełnosprawnych, wymagających wsparcia na codzień to zawód opiekuna staje się jednym z najważniejszych.

„Pracując z osobami starszymi na oddziale geriatrii praktycznie codziennie  mamy problem co z osobami starszymi po zakończeniu leczenia. Bardzo często takie osoby nie są w stanie samodzielnie funkcjonować dalej swoim środowisku. Są po upadku, złamaniu, urazie czy z inną chorobą i wymagają wsparcia, sami sobie nie poradzą. Nie są w stanie samodzielnie wyjść z domu, a często nawet zadbać o siebie w swoim własnym domu. Wtedy z pomocą przychodzą opiekunowie – zarówno ci, którzy pielęgnują fachowo, jak i ci, którzy z dobrego serca pomagają w czynnościach dnia codziennego. To niezwykle potrzebne działania, bo dzięki nim osoba starsza może jak najdłużej pozostać w swoim środowisku domowym, a to dla takich seniorów jest ogromnie ważne” – zwraca uwagę prof. Tomasz Kostka.

Pin It on Pinterest

Share This