Chiński potentat technologiczny Tencent oraz londyńska firma medyczna Medopad połączyły siły, aby wykorzystać sztuczną inteligencję w diagnozowaniu choroby Parkinsona. Diagnoza będzie stawiana na podstawie obserwacji ruchów dłoni pacjentów.
Zespół badawczy przygotował nagrania ruchów dłoni pacjentów, którzy zostali zdiagnozowani przez specjalistów z King’s College Hospital w Londynie. Celem jest przyspieszenie procesu oceny funkcji motorycznych, który zazwyczaj trwa co najmniej pół godziny.
Technologia opracowana przez Medopad, pozwoli na ocenę ruchów w ciągu zaledwie trzech minut – a do tego bez konieczności wizyty u lekarza.
Dyrektor Medopadu, Dan Vahdat, powiedział, że współpraca z chińskim gigantem technologicznym – firmą Tencet – pozwoliła na stworzenie niezwykłego przedsięwzięcia. W czasach, gdy Stany Zjednoczone i Chiny zajmują pozycję lidera w udoskonalaniu sztucznej inteligencji, niektórzy mogą zastanawiać się, jak będzie wyglądać współpraca brytyjskiej firmy z chińskim gigantem, szczególnie w obszarze tak wrażliwym, jak opieka zdrowotna.
„Z niecierpliwością oczekujemy na badania kliniczne w Chinach, USA oraz innych krajach. Kiedy osiągniemy pierwsze rezultaty, skorzysta na tym nie tylko z jeden kraj, ale cała reszta świata.” – dodał Dan Vahdat
Około 10 milionów ludzi na całym świecie żyje z chorobą Parkinsona, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ schorzenie występuje częściej u osób w podeszłym wieku. Obecne testy nad użyciem sztucznej inteligencji są obiecujące i w przyszłości mogą zapewnić znaczną poprawę jakości życia osób chorych na Parkinsona.
źródło:
https://www.bbc.com/news/technology-45760649