Święta Bożego Narodzenia to te najbardziej rodzinne, wyczekane, wyjątkowe. W tym roku też będą wyjątkowe, ale spędzimy je inaczej niż zwykle i zapewne zapamiętamy na długo. Oczywiście z powodu pandemii, która nie tylko wpływa na nasze zdrowie, a równie mocno dotknęła innych obszarów naszego  życia, w tym społecznego. Nie spotkamy się w gronie znajomych,  przy rodzinnym, świątecznym stole może zasiąść nie więcej niż 5 osób, nie odwiedzimy przyjaciół. Jak spędzić zbliżające się Święta, aby w nowym roku pozostać w zdrowiu? Co z postanowieniami noworocznymi? W 2021 roku powinny przede wszystkim dotyczyć dbania o zdrowie – apelują organizatorzy kampanii  „Badaj Się i Lecz”, której celem jest zwiększenie świadomości nt. konieczności odpowiedniej diagnostyki i kontroli chorób przewlekłych m.in. cukrzycy, chorób serca i płuc.

Bardzo tęsknimy za bliskością rodziny i przyjaciół, jednak tegoroczne Święta powinny przebiegać pod znakiem DDMW – dystans, dezynfekcja, maseczka, wietrzenie. To ważne, by nie narażać bliskich na zachorowanie. Zakażenie koronawirusem szczególnie ciężko przechodzą osoby z chorobami towarzyszącymi, takimi jak na przykład: choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, cukrzyca. Jeśli mamy takie osoby w rodzinie, zatroszczmy się o ich zdrowie, by w przyszłości móc wspólnie usiąść do świątecznego stołu.

Święta, to dla większości z nas czas, w którym pozwalamy sobie na jedzenie większej ilości potraw, których na co dzień raczej unikamy – więcej ciężkich dań, więcej słodyczy i deserów. W przypadku osób z cukrzycą należy bardzo uważać na  to, co  się zjada, aby potem nie mieć problemu zarówno z poziomem glukozy, jak i z masą ciała. Przy stole wigilijnym trzeba zwracać uwagę na ilość spożywanego cukru, którego jest bardzo dużo w kompocie wigilijnym i w innych deserach. Potrawy wigilijne są w większości przypadków postne, ale już w dni świąteczne więcej jest dań tłustych, dlatego trzeba uważać, aby nie jeść ich za dużo. Dobra rada jest taka: jemy wszystko, ale z umiarem. Kolejna ważna zasada, której powinniśmy przestrzegać nie tylko w Święta, to odpowiednia ilość ruchu. Zamiast siedzieć cały dzień przy świątecznym stole warto wyjść na spacer – mówi dr n. o zdr. Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej SED.

Natomiast dr n. med. Paweł Jarosz, specjalista chorób wewnętrznych z Płocka apeluje – W szczególny sposób chciałbym zaapelować do osób z chorobami układu krążenia, by w okresie świąt regularnie monitorowały pracę serca oraz mierzyły poziom ciśnienia tętniczego, by jadły z przyjemnością, a nie dla przyjemności – a zatem z umiarem, nietłusto, nie nadużywając alkoholu. Chorym na cukrzycę przypominam o utrzymaniu diety i o regularnym przyjmowaniu leków. Przerwanie leczenia w okresie świątecznym może doprowadzić do dużego wzrostu glikemii i konieczności hospitalizacji. Diabetycy powinni też unikać alkoholu – złym pomysłem jest odstawienie z jego powodu leków, jak również łączenie go z większością leków przeciwcukrzycowych. Z kolei chorym na astmę i POChP chciałbym przypomnieć o konieczności przyjmowania leków, posiadaniu leków rozszerzających oskrzela na wypadek duszności, unikaniu niewietrzonych i zadymionych pomieszczeń – zarówno dym papierosowy, jak i aromatyczny olejek czy świeca mogą wywołać skurcz oskrzeli.    

Jeśli spotkamy się z najbliższą rodziną, z osobami, z którymi nie mieszkamy pod wspólnym dachem, warto zapamiętać 3 NIE:

– Nie całujemy się – zachowajmy dystans, ograniczamy w ten sposób transmisję wirusa (pamiętajmy, że możemy przenosić go, sami nie mając objawów)

– Nie śpiewamy – w wydychanym podczas śpiewu powietrzu, może być więcej cząstek wirusa

– Nie łamiemy się opłatkiem z innymi osobami – zdezynfekujmy ręce przed wzięciem opłatka, złóżmy życzenia,  ale każdy niech trzyma swój kawałek opłatka.

Zapamiętajmy też 3 zasady na TAK:

– Wietrzmy pomieszczenia, w którym się spotykamy przy świątecznym stole – eksperci zalecają, by raz na godzinę wietrzyć pokój przez 10 minut, ale rekomendują też wychodzenie na świeże powietrze, spacery – może zamiast spotykać się na ciasto i kawę z ulubioną ciocią, lepiej zaprosić
ją na spacer?

– Jedzmy i pijmy z umiarem – by uniknąć interwencji medycznych w tym trudnym czasie pandemii.
To zalecenie ma szczególne znaczenie dla osób z chorobami przewlekłymi – z zespołem metabolicznym i chorobami krążenia.

– Regularnie przyjmujmy leki, jeśli chorujemy przewlekle i monitorujmy stan zdrowia, np. ciśnienie tętnicze u osób z nadciśnieniem, poziom glikemii u chorych na cukrzycę

Koniec roku to również czas podsumowań i postanowień noworocznych. Pacjenci z chorobami przewlekłymi powinni zapisać na swojej liście przynajmniej 5 postanowień dotyczących ich zdrowia:

  1. Będę regularnie przyjmował leki
  2. Skontaktuję się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby skontrolował stan mojego zdrowia
  3. Zapiszę się na badania kontrolne – np. badanie krwi
  4. Będę chodził na spacery przynajmniej 30 minut dziennie.
  5. Będę się zdrowo odżywiał i pił 2,5 litra wody dziennie.

Pandemia COVID-19 nie skończy się z dnia na dzień, nawet gdy dostępna już będzie szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Warto zrobić wszystko, aby w nowym roku zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem i pozostać w dobrym zdrowiu.

Pin It on Pinterest

Share This