Urovita prowadząca NZOZ Szpital „Śląskie Centrum Urologii” w Chorzowie zainstalowała drugi system robotyki chirurgicznej Versius®. Urovita jest pierwszym szpitalem w Polsce, w którym zainstalowano dwa roboty chirurgiczne do operacji tkanek miękkich, a także pierwszym szpitalem w Europie Wschodniej, w którym zainstalowano dwa systemy Versius.

Po zainstalowaniu pierwszego systemu w marcu br., Szpital Urovita, przy wsparciu lek. Marcina Trzewika, lek. Norberta Szydłowskiego-Pęśko, lek. Bartosza Kadłubickiego i lek. Grzegorza Kwolka, wykonał ponad 150 operacji przy udziale robota Versius oraz rozszerzył swój program robotyki chirurgicznej – obok istniejących specjalności robotyki z zakresu urologii włączono także zabiegi ginekologiczne.

Szpital Urovita zdecydował się na wybór Versius ze względu na jego małą i modułową konstrukcję. Zwrócono uwagę również na kwestię zwiększonej precyzji ruchu i mobilność, z których korzysta chirurg podczas pracy z robotem Versius, a także na ulepszoną ergonomię konsoli, która pozwala chirurgom siedzieć lub stać w wybranej przez siebie wygodnej pozycji.

Wykorzystując dwa systemy Versius, Szpital Urovita ma nadzieję podejmować się bardziej złożonych przypadków z zakresu ginekologii i urologii. Pierwsze w kraju zabiegi ginekologiczne, przy użyciu robota Versius, zostały przeprowadzone przez 2 zespoły specjalistów w składzie dr n. med. Andrzej Brenk, lek. Mateusz Stolecki, lek. Michał Szpringer oraz dr n. med. Anna Bilska Janosik, dr n. med. Tomasz Horzelski i dr n. med. Piotr Stołtny.

Versius zapewnił zespołowi chirurgicznemu większą precyzję i zakres ruchów narzędzi w porównaniu z tradycyjnymi procedurami laparoskopowymi, a także lepszy wgląd w pole operacyjne, zwłaszcza w zakresie limfadenektomii.

Długoterminowym celem Szpitala Urovita jest pionierskie przejście na robotykę, w celu udostępnienia korzyści płynących z minimalnie inwazyjnej chirurgii jeszcze większej liczbie pacjentów. Zależy nam na rozwoju naszego programu robotycznego. Rozpoczynając nasze doświadczenie z robotem Versius, począwszy od marca 2022 roku, byliśmy zachwyceni skalą naszych osiągnięć, jak również jakością i poziomem leczenia pacjentów naszego Szpitala. Tym samym wierzymy, że posiadanie drugiego systemu robotycznego pomoże nam zwiększyć dostępność nowoczesnego leczenia dla naszych pacjentów tym bardziej, że wszystkie zabiegi wykonujemy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – skomentował Lesław Polański, Prezes Zarządu Urovita.

Cieszymy się, że możemy współpracować ze Szpitalem Urovita i wspierać go w implementacji drugiego systemu Versius. Naszym celem, który przyświecał wdrożeniu robota Versius, zawsze było zwiększenie liczby pacjentów z dostępem do chirurgii minimalnie inwazyjnej (MAS). Cieszymy się, widząc możliwości przeprowadzenia większej liczby zabiegów ginekologicznych z użyciem robota – dodał Mark Slack, dyrektor medyczny CMR Surgical.

Versius został zaprojektowany, aby umożliwić znacznie szersze zastosowanie chirurgii minimalnego dostępu (MAS), oferując pacjentom korzyści, takie jak krótszy okres rekonwalescencji, krótszy pobyt w szpitalu i mniejsze ryzyko infekcji. System jest obecnie ważnym narzędziem chirurgicznym w wielu wiodących szpitalach na całym świecie, gdzie pomaga chirurgom w wykonywaniu szerokiego zakresu zabiegów MAS. Do tej pory został wykorzystany w ponad 5000 zabiegach chirurgicznych na całym świecie.

Pin It on Pinterest

Share This