Kobiety chorują na serce średnio 10 lat później niż mężczyźni. Do czasu pojawienia się menopauzy są chronione przez hormony – estrogeny. Potem to właśnie choroby serca i naczyń – zawał i udar mózgu – są najczęstszą przyczyną zgonu kobiet. Tak jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach na świecie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka skierowana do pań po 55. roku życia.

Lekarze przestrzegają – kobiety nie zdają sobie sprawy, że są w grupie ryzyka. Wydaje im się, że dla nich znacznie groźniejszy jest rak piersi czy macicy, a okazuje się, że to choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 45 proc. wszystkich zgonów u kobiet, a u mężczyzn – za 39 proc.

Stąd konieczność uświadamiania jakie badania kobiety po 55.roku życia powinny wykonać, by wykryć choroby serca jak najszybciej. Celem kampanii „Serce kobiety” jest wydłużenie życia kobiet poprzez dotarcie do pań z informacją, że proste badania wykonane u specjalistów medycyny rodzinnej mogą im uratować życie.

Najważniejsze jest regularne mierzenie ciśnienia, kontrolowanie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Właściwe parametry krwi mogą zapobiec powstawaniu miażdżycy, która jest niezwykle groźna dla układu sercowo-naczyniowego kobiet. Dlatego specjaliści medycyny rodzinnej namawiają do badań profilaktycznych, bo wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z realnego zagrożenia.

– Musimy pamiętać, że objawy choroby serca często nie są typowe. Nie zawsze jest to ból w klatce piersiowej, czasami jest to duszność, przemęczenie, pogorszenie tolerancji wysiłku. Nie kojarzymy tych objawów z poważną chorobą serca. Raczej ze zmęczeniem, zapracowaniem, zabieganiem – mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W ramach pierwszej, zeszłorocznej kampanii informacja o potrzebie regularnego badania ciśnienia, poziomu glukozy i cholesterolu dotarła do 100 tys. kobiet. Teraz lekarze mają dla pań konkretne propozycje diagnostyczne. W ramach programu profilaktycznego 40 plus w gabinetach POZ można takie badania wykonać, by wykryć jak najwcześniej czynniki ryzyka i rozwoju miażdżycy i zapobiec chorobom układu krążenia. Dlatego lekarze zachęcają, by panie w wieku 55. plus zgłaszały się do lekarzy rodzinnych i takie badania wykonywały regularnie – co najmniej raz w roku. I przypominają – można uniknąć zawału serca czy udaru mózgu, jeśli nie mamy podwyższonego ciśnienia, wyższego poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.

– Na ogół łatwo można to skorygować. Często wystarczy zmiana stylu życia, odpowiednia dieta, ruch i wprowadzone przez specjalistę medycyny rodzinnej właściwe leczenie farmakologiczne – wyjaśnia dr Agata Sławin.

Ambasadorką akcji „Serce kobiety” jest aktorka Kinga Preis, a partnerem Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Pin It on Pinterest

Share This