Co roku nowe osoby – wśród nich również seniorzy – zauważają u siebie typowe objawy alergii. Jak to możliwe, że alergia dopada ich dopiero w późnym wieku?

Szacuje się, że już blisko połowa Polaków zmaga się z dolegliwościami alergicznymi . Alergia to choroba cywilizacyjna, na rozwój której wpływ mają m.in. zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu i zła dieta. Ta ostatnia szczególnie wpływa z kolei na naszą mikrobiotę, czyli zestaw dobroczynnych organizmów bytujących na skórze oraz w błonach śluzowych jamy ustnej, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i jelit. – Można powiedzieć, że to taka chmura, która nas otacza i ma za zadanie chronić organizm, m.in. przed alergiami. Tak się jednak nie dzieje, gdy mikrobiota znajduje się w nierównowadze i nie jest w stanie skutecznie spełniać swojej roli – informuje ekspertka kampanii edukacyjnej „Otwórz oczy na alergię”.
Do zachwiania równowagi mikrobioty dochodzi m.in. wskutek spożywania przez współczesnego człowieka produktów wysoko przetworzonych, a także z powodu częstej antybiotykoterapii.

  • Ryzyko wystąpienia alergii jest większe u tych osób, u których przeważa spożywanie produktów wysoce przetworzonych, a brak jest potraw na bazie produktów poddanych procesom fermentacji, wspomagających florę bakteryjną. Czynnikiem ryzyka rozwoju alergii jest też częste stosowanie antybiotyków, zwłaszcza w okresie dzieciństwa, gdy flora bakteryjna dopiero się formuje. Do czynników uwarunkowanych genetycznie zaliczamy choroby alergiczne występujące w najbliższej spokrewnionej rodzinie – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont.

  • Jak łagodzić dolegliwości alergiczne?
    Objawy alergii są bardzo uciążliwe: wodnisty katar, uporczywe kichanie, podrażnione czy swędzące oczy. Często powodują, że seniorzy rezygnują z codziennych aktywności. Nie należy jednak bagatelizować problemu, gdyż nieleczona alergia może doprowadzić do astmy.
    Jeśli objawy zaczną się niespodziewanie i na wizytę u alergologa musimy poczekać, to warto skorzystać leków i preparatów dostępnych w aptece bez recepty np. ze sprayów donosowych na bazie soli morskiej.
    Łagodząc objawy alergii nie należy zapominać o narządzie wzroku – ulgę podrażnionym oczom przyniosą krople. Najlepiej wybierać te z kwasem hialuronowym i ektoiną, które nawilżają oko, wypłukują alergeny, a dodatkowo, za sprawą ektoiny – tworzą niewidzialną tarczę na oku, chroniącą przed wnikaniem alergenów.
    Zawsze warto wykonać podstawowe badania diagnostyczne, czyli testy skórne i spirometrię, by potwierdzić alergię, gdyż w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia konieczne jest wykluczenie innych, potencjalnie groźnych dla życia przyczyn dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jeśli alergia jest potwierdzona, to seniorzy stosują takie same środki, jak w młodszych grupach wiekowych tzn. leki przeciwhistaminowe miejscowe i doustne, glikokortykosteroidy donosowe i wziewne. Wszystko to oczywiście pod czujnym okiem lekarza alergologa – on pomoże dobrać bezpieczne dla seniorów leki, które nie będą wchodzić w interakcje z innymi, przyjmowanymi przez starszych pacjentów (np. nasercowymi).

Pin It on Pinterest

Share This