Coraz więcej Polaków docenia prozdrowotne i relaksujące zalety kąpieli saunowych, coraz popularniejsze stają się rytuały saunowe, jednak wielu z nas nie wie jak poprawnie korzystać z sauny. Powinna to być strefa dla „nietekstylnych”, ale osoby mniej oswojone z nagością mogą korzystać ze specjalnego okrycia.

Etykieta saunowania

Po około 10 minutach kąpieli cieplnej w saunie temperatura ciała podnosi się na tyle, że gruczoły potowe zaczynają wydzielać pot, a organizm schładzać. Wraz z potem oprócz wody wydalamy wiele niechcianych składników (toksyny, mocznik i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia). Strój kąpielowy, zazwyczaj wykonany ze sztucznego materiału, blokuje poprawną wymianę gazową, a co za tym idzie zatrzymuje w otwartych porach naszej skóry składniki, których chcemy się pozbyć z organizmu. Może to spowodować poparzenie miejsc intymnych, ponadto pamiętajmy, że bakterie najlepiej rozwijają się w cieple i wilgoci, a w elastycznej tkaninie pewnością ich nie brakuje. W saunach infrared i łaźniach rzymskich, gdzie temperatura nie jest tak wysoka, skutki uboczne dla organizmu są mniejsze, ale nasz strój na pewno ucierpi. Również owinięci ręcznikiem spowalniamy nagrzewanie organizmu i pomimo odbycia poprawnego, 15-20 minutowego cyklu, nie spocimy się jak należy. Ręcznik do saun suchych powinniśmy jednak zabierać, ale po to, by na nim usiąść lub położyć się. Służy to zachowaniu higieny, nie narazimy też dzięki temu na plamy drewnianego siedziska. Z kolei do łaźni rzymskich o wysokiej wilgotności nie wchodzimy z ręcznikami odwieszamy, bo po chwili będą mokre. Pamiętajmy też, że prysznic przed wejściem do strefy saun jest koniecznynie tylko ze względów higienicznych, ale również dlatego, że przez czystą skórę lepiej wypacają się toksyny. Prysznic bierzemy także bez strojów kąpielowych.

Aby w saunie nie popełnić gafy dobrze zapoznać się z etykietą saunowania. Warto pamiętać, że: saunujemy nago, bierzemy prysznic przed, w trakcie sesji i na zakończenie kąpieli saunowych, nie wietrzymy sauny często wchodząc i wychodząc, sesja powinna trwać minimum. 10 minut, schładzamy ciało pomiędzy seansami saunowymi, nie siadamy na deskach sauny gołym ciałem, nie polewamy kamieni wodą bez pytania innych o zgodę, nie podglądamy, unikamy głośnych rozmów, bo sauna to miejsce odprężenia i wyciszenia”– radzi Magdalena Głowacka kierująca SPA w hotelu Manor House SPA.

Zasady korzystania z kąpieli saunowych:

– przed skorzystaniem z sauny należy dokładnie myć ciało pod prysznicem i wytrzeć je do sucha!
– wybierając się do sauny trzeba mieć dwa ręczniki, jeden do wycierania, drugi do siadania
– najlepiej zacząć od sauny, w której jest najniższa temperatura, w kolejnych sesjach przechodzimy do cieplejszych saun. Im wyżej usiądziemy w saunie, tym będzie cieplej
– do saun suchych zabieramy ręcznik lub prześcieradło, na którym siadamy lub kładziemy się. Nago wchodzimy do łaźni z kamiennymi lub ceramicznymi siedziskami. Siadamy na nich po spłukaniu wodą
– jedna sesja saunowa powinna trwać od ok. 12- 15 minut
– po każdym seansie w saunie przed schłodzeniem w basenie spłukujemy pot pod prysznicem
– odpoczywamy przynajmniej 10 minut przed kolejnym seansem i uzupełniamy płyny
– podczas tzw. rytuałów saunowych stosujemy te same zasady jak przy indywidualnym saunowaniu
– niezależnie od tego czy jesteśmy sami czy w towarzystwie, jeśli źle się poczujemy natychmiast opuszczamy saunę!
– na zakończenie saunowania należy ostudzić ciało, uzupełni płyny i umyć się, najlepiej samą wodą bez używania kosmetyków.

Więcej informacji na: www.manorhouse.pl

 

Pin It on Pinterest

Share This