Rozpoczęła się druga edycja konkursu Opiekun Seniora. Celem inicjatywy jest cykliczne nagradzanie najbardziej profesjonalnych i zaangażowanych wolontariuszy i opiekunów osób starszych. Trwa nabór kandydatów. Zgłoszenia można przesyłać do 29 lutego 2020 roku za pośrednictwem strony internetowej https://czasdlaseniora.pl/konkurs-opiekun-seniora/

O tytuł Opiekun Seniora 2019 roku mogą się ubiegać pracownicy służby zdrowia: lekarze rodzinni, pielęgniarki, geriatrzy, a także działacze społeczni, których aktywność znacząco wpływa na poprawę jakości życia niesamodzielnych seniorów.

Organizatorem konkursu Opiekun Seniora 2019 jest wydawca portalu „Czas dla Seniora” oraz Fundacja „Porozumienie bez Barier” Jolanty Kwaśniewskiej. Ambasadorkami tegorocznej edycji konkursu zgodziły się: artystka Irena Santor oraz dziennikarka Beata Tadla, a partnerem merytorycznym firma Promedica24.

Opiekun seniora: zawód przyszłości

Już niemal jedna czwarta mieszkańców Polski to osoby po 60-tym roku życia. W ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Długość życia stale wzrasta, ale dodatkowe lata życia wiążą się także z wyzwaniami zdrowotnymi typowymi dla wieku senioralnego: dolegliwościami i schorzeniami związanymi z wiekiem, ale także z samotnością. To rodzi wiele potrzeb w obszarze opieki – zarówno w kontekście usług opiekuńczych, kompetencji opiekunów oraz zmian w służbie zdrowia i opiece socjalnej. To jednocześnie czas, w którym znacząco wzrasta potencjał i profesjonalizacja zawodu opiekuna osób starszych i niesamodzielnych. „Praca ze starszym pacjentem wymaga wiele cierpliwości, zrozumienia, zaangażowania i ciepła w kontakcie z podopiecznym, a jednocześnie nie jest zajęciem wysokodochodowym. Dlatego pokazanie i uhonorowanie takich osób, cichych bohaterów, jest nakazem naszych czasów” – uważa prof. Tomasz Kostka, Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Idea konkursu

Konkurs Opiekun Seniora Roku powstał po to, aby podkreślić wagę opieki nad seniorami, zwrócić uwagę społeczną na rolę i zawód opiekuna seniorów oraz przede wszystkim – uhonorować najbardziej profesjonalnych, oddanych i zasłużonych opiekunów oraz przyjaciół seniorów w Polsce. Chcemy poznać najwspanialszych Opiekunów Seniorów i pokazać ich światu, by zainspirowali innych, a swoją postawą dodali sił tym, którzy przeżywają trudne chwile. Jeśli dobrze się rozejrzymy pewnie każdy z nas znajdzie w swoim otoczeniu kogoś, kto opiekuje się seniorem. Pokażcie nam ich! A my opowiemy o nich innym” – namawia Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”,który organizuje konkurs.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w trzech kategoriach:

 • Opiekun Seniora,
 • Wolontariusz,
 • Przyjaciel Seniora.

Ostatnia z kategorii dotyczy wszystkich tych, którzy nie opiekują się osobami starszymi bezpośrednio, ale przyczyniają się do poprawy ich samopoczucia i stanu zdrowia, między innymi poprzez świadczenie usług medycznych czy działań społecznych.

Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek. Osoby starsze, tak jak każdy z nas, pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna. Znamy takie osoby – niech usłyszy o nich świat! Gorąco zachęcam wszystkich do udziału w naszym konkursie” – mówi Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

Eksperckie Jury

Aby zgłosić do konkursu opiekuna bądź wolontariusza, należy wysłać zgłoszenie poprzez formularz zamieszczony w zakładce Konkurs Opiekun Seniora.

Organizatorzy konkursu wyłonią 15 kandydatów (po 5 osób w każdej kategorii). Ich profile pojawią się na stronie Konkursu. O ostatecznym wyborze laureatów w każdej kategorii zadecyduje Jury w składzie:

 • Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”
 • prof. Tomasz Kostka, Konsultant Krajowy w dziedzinie geriatrii
 • prof. Maria Barcikowska, Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej
  i Klinicznej PAN, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN IMDiK PAN
 • prof. Barbara Bień kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie geriatrii
 • Celina Maciejewska, Rzecznik ds. seniorów
 • Przedstawiciel firmy Promedica24
 • Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu

Głęboko wierzę w ideę łączenia pokoleń. Jestem przekonana, że możemy wiele się od siebie nauczyć. Mam stały kontakt z seniorami, którzy wciąż mają marzenia, wierzą, że wiek to wyłącznie stan umysłu, chcą się rozwijać i nie zamierzają siedzieć pod kocem w domu! Potrafią dać mi tyle energii, tyle ciepłych myśli, tyle inspiracji… Nie zamykajmy się na seniorów, a naprawdę wszyscy na tym skorzystamy” – przekonuje dziennikarka Beata Tadla, ambasadorka konkursu.

Pin It on Pinterest

Share This