Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do pacjentów, aby ograniczyli bezpośrednie wizyty w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej! Proszą o korzystanie z teleporad, a w przypadku gdy konieczna jest wizyta bezpośrednia – o umawianie się telefonicznie na konkretną godzinę i przychodzenie punktualnie na wyznaczony czas!

– Z przerażeniem obserwujemy drastyczny wzrost nowych zakażeń, zgonów z powodu  COVID-19, a jednocześnie nie do końca odpowiedzialne zachowania naszych pacjentów. Przy rozpędzającej się IV fali koronawirusa niedopuszczalne jest przesiadywanie w zatłoczonych poczekalniach, które z racji ilości pacjentów stają się siedliskiem drobnoustrojów. Jesteśmy przekonani, że właśnie w takich sytuacjach pacjenci się nawzajem zarażają! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce wyraźnie się nasila! Świadczą o tym tysiące nowych zakażeń i setki zgonów! Dla podstawowej opieki zdrowotnej oznacza to jedno! Powrót do stanu wyjątkowego!

UWAGA!

Pacjentom zalecany jest  wyłącznie kontakt telefoniczny ( udzielanie teleporad, udostępnianie e-recept, zabezpieczanie w e-ZLA). Bezpośrednia wizyta w poradni POZ dopuszczalna jest tylko w medycznie uzasadnionych sytuacjach, i również po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z lekarzem:  wyznaczeniu  terminu  oraz konkretnej godziny! Pacjenta nadal obowiązują środki ochrony osobistej (maski, rękawiczki) oraz stosowanie się do zaleceń higienicznych (dezynfekcja rąk).

– Przed  nikim nie zamykamy drzwi, ale sytuacja w placówkach POZ jest bardzo trudna! Lekarze rodzinni codziennie przyjmują dziesiątki pacjentów. Niestety, bardzo wielu z nich przychodzi bez uzasadnionego wskazania. Katar, drapanie  w gardle, ból głowy. Pacjenci zgłaszają się także tylko po recepty. Nie zdają sobie sprawy z tego, że w ten sposób sami narażają się na zachorowanie. Wchodzą bowiem w „oko cyklonu”, czyli największe                i najgroźniejsze siedlisko wirusów i bakterii. Apelujemy, aby zgłaszać się tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne (ale najpierw teleporada         i wyznaczenie godziny!). Jeśli chodzi o kontynuację leczenia i przepisanie leków, to należy korzystać z e-recepty zamawianej przez telefon. Dodatkowo apelujemy o szczepienia! Także o przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki! Znów znaleźliśmy się na polu bitwy. Nie wygramy jej jeśli nie będziemy rozważnie korzystać z usług ochrony zdrowiapodkreśla Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ  apelują o SDDM (Szczepienia – Dystans- Dezynfekcja-Maseczka) oraz rozważne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej!!!

Pin It on Pinterest

Share This