W dawnych czasach rodziny wielopokoleniowe stanowiły normę. Było to korzystne dla wszystkich – seniorom takie rozwiązanie zapewniało opiekę, a dzieciom i wnukom pomoc w prowadzeniu domu. Dziś, zwłaszcza w dużych miastach, taki model rodziny jest już rzadkością. Dorastające dzieci wyprowadzają się z domu, wybierając niezależność i prywatność. Nie zawsze oznacza to osłabienie więzi rodzinnych – utrzymanie ich zależy tylko od naszych chęci. Większa odległość jednak na pewno jest wyzwaniem, którego nie mamy, mieszkając razem.

Z czym jeszcze wiąże się wspólne mieszkanie? Co możemy zyskać wybierając ten styl życia?

Bycie potrzebnym

Dzięki mieszkaniu z młodszymi pokoleniami, seniorów rzadziej dotyka samotność. Co więcej, jeżeli tylko czują się na siłach, są nieocenioną pomocą np. zajmując się wnukami.

Dawanie przykładu

Najukochańsi dziadkowie wraz z upływem czasu potrzebują coraz więcej opieki i uwagi najbliższych. W rodzinie wielopokoleniowej naturalne jest, że rodzice opiekują się dziadkiem i babcią. Dzieci patrząc na to, nabywają umiejętności troszczenia się, rozwijają empatię i łagodnie przyswajają sobie myśl, że kiedyś to oni będą zajmować się swoimi rodzicami.

„Obserwacje to dla dzieci najbardziej naturalny sposób nauki. Jeżeli będą widziały zaangażowanie swoich rodziców w dbanie o dziadków, oczywiste będzie dla nich, że w przyszłości będą postępować tak samo” – mówi Paulina Mikołajczyk z Medicover Senior

Słowo klucz: „kompromis”

Prowadzenie wspólnego gospodarstwa to dla wszystkich domowników nieustające negocjacje i sztuka kompromisu na najwyższym poziomie. Co zjeść na obiad? Jakie kwiaty zasadzić w ogrodzie? Kto wywiesi pranie, a kto umyje okna? Jak spędzać wieczory – ze znajomymi czy przed telewizorem? To wszystko są drobiazgi, które przy złej komunikacji mogą urosnąć do ogromnych problemów. Żeby tego uniknąć, trzeba rozmawiać.

Rodzinny kontrakt

Dobrym pomysłem może być zorganizowanie wspólnego mieszkania na zasadach kontraktu. Nie musimy go spisywać, ale im więcej zasad ustalimy, tym łatwiej będzie nam razem funkcjonować. Pamiętajmy jednak, że tak jak w każdym innym przypadku, dom wielopokoleniowy jest rozwiązaniem, które ma zarówno wady jak i zalety. Jednak największą wartością jest możliwość zbudowania silnej rodziny, w której każdy czuje się równorzędnym partnerem.

Pin It on Pinterest

Share This