W Polsce na POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) choruje ponad 2 miliony osób. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie ta przewlekła choroba. Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat. POChP to choroba wielonarządowa – proces zapalny toczy się w płucach, ale jego skutki odczuwa cały organizm.

– Wcześnie rozpoznana choroba obturacyjna płuc to wczesne wdrożenie leczenia i dłuższe życie w zdrowiu – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii – W razie niepokojących objawów  duszności wysiłkowej, kaszlu, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – dodaje.

Liczy się każdy oddech

Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z organizacjami pacjenckimi i świadczeniodawcami, prowadzi działania w zakresie realizacji wieloletniego projektu edukacyjnego „…liczy się każdy oddech”. Celem projektu jest upowszechnienie informacji o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – POChP, edukacja zdrowotna pacjentów oraz poprawa jakości usług świadczonych przez świadczeniodawców.

Tytuł projektu został użyczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP – www.astma-alergia-pochp.pl

„Astma – choroba z którą można żyć” – seria filmów edukacyjnych

M.in. o tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka POChP – MATERIAŁY EDUKACYJNE


Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZotwiera się w nowej karciegdzie o o tym jak rozpoznać POChP, jakie wykonać badania i w jaki sposób skutecznie leczyć, a przede wszystkim zapobiec tej chorobie mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii,

Pin It on Pinterest

Share This