Dzięki pomocy ekspertów z zakresu ratownictwa medycznego powstał Praktyczny Przewodnik Pierwszej Pomocy, który dostarczy niezbędnej wiedzy na temat postępowania w najczęściej występujących sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. 

Utrata przytomności, zatrucie czadem, oparzenie czy wypadek komunikacyjny – między innymi w tych sytuacjach wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy bywa nieoceniona. Każdy z nas, niezależnie od kondycji i stanu zdrowia, może znaleźć się w sytuacji zagrożenia. Bezpośrednim impulsem do powstania poradnika było nagłe zasłabnięcie jednego z biegaczy podczas wrocławskiego półmaratonu.

Za merytoryczną zawartość Praktycznego Przewodnika Pierwszej Pomocy odpowiadają dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Zakładzie Ratownictwa Medycznego oraz Jarosław Sowizdraniuk, adiunkt dydaktyczny w Zakładzie Symulacji Medycznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Inscenizacja poszczególnych sytuacji zilustrowanych w poradniku była możliwa dzięki pomocy i zaangażowaniu członków zespołu Zakładu Symulacji Medycznej, a koordynacją całości zajął się Dział Marketingu  wrocławskiej uczelni.

W poradniku znalazły się instrukcje postępowania dotyczące 20 najczęściej występujących sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, również w odniesieniu do dzieci. Informuje on między innymi w jaki sposób skutecznie udzielić pomocy w razie zatrzymania krążenia, jak rozpoznać symptomy udaru, co zrobić, gdy zobaczymy dziecko zamknięte w samochodzie podczas upału i jak korzystać z AED, czyli zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego, urządzenia coraz częściej spotykanego w miejscach publicznych. Każda instrukcja składa się ze zdjęć i krótkich opisów połączonych strzałkami, które wskazują kolejność postępowania. Dodatkowo, tylna okładka poradnika została podzielona na fiszki z instrukcjami udzielania pomocy w dziewięciu sytuacjach. Po wycięciu każda z nich z łatwością zmieści się w portfelu.

Przewodnik w formie papierowej będzie dystrybuowany na naszej uczelni oraz wśród instytucji i urzędów związanych z ochroną zdrowia, w planach jest również przekazywanie poradników do chętnych szkół. Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z jego treścią, zapraszamy do pobrania przewodnika w wersji elektronicznej, dostępnego również na stronie głównej uczelni.

Pin It on Pinterest

Share This