Novavax, Inc. (Nasdaq: NVAX), firma biotechnologiczna zajmująca się opracowywaniem i komercjalizacją szczepionek nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym, ogłosiła dziś wstępne wyniki badania fazy 3 nad szczepieniami przypominającymi, dotyczącego szczepionki przeciwko wariantowi SARS-CoV-2 rS (COVID-19), które wykazało, że kandydat na szczepionkę BA.1 (NVX-CoV2515) spełnił podstawowy punkt końcowy dotyczący zmiany szczepu. Dane pokazują, że odpowiedzi neutralizujące u osób, które otrzymały kandydata na szczepionkę BA.1 i które nie były wcześniej narażone na działanie COVID-19, były większe niż w przypadku szczepionki prototypowej (NVX-CoV2373), co umożliwia przejście na nową szczepionkę wariantową, jeśli jest to konieczne (patrz wykres 1).

Ponadto, dane nie wykazały żadnych korzyści wynikających z zastosowania szczepionki biwalentnej firmy Novavax w porównaniu z kandydatem na szczepionkę BA.1 lub szczepionką prototypową w całej badanej populacji. Odpowiedzi przeciwciał immunoglobulin G (IgG) przeciwko szczepom BA.1 i prototypowym były podobne we wszystkich trzech grupach szczepionek (prototypowa [n=273], kandydat na szczepionkę BA.1 [n=279], biwalentna – prototypowa + kandydat na szczepionkę BA.1 [n=277]). Co ważne, w przypadku szczepu BA.5 (który jest strukturalnie podobny do BA.1), odpowiedzi pseudoneutralizacyjne wykazały, że nie było korzyści z zastosowania szczepionki BA.1 lub biwalentnej w porównaniu do szczepionki prototypowej.

Uzyskane dane wykazały, że prototypowa szczepionka wywołała szeroką odpowiedź immunologiczną przeciwko oryginalnemu prototypowi, szczepom BA.1 i BA.5. Prototypowa szczepionka wywołała silną odpowiedź IgG zarówno przeciwko BA.1 jak i dopasowanemu szczepowi prototypowemu.* Reakcje pseudoneutralizacji przeciwko BA.5 dla prototypowej szczepionki były porównywalne do tych wywołanych przez bardziej dopasowaną szczepionkę BA.1 i kandydatów na szczepionki biwalentne.*

Dzisiejsze wyniki pokazują, że użycie naszej prototypowej szczepionki jako dawki przypominającej wywołuje reakcje krzyżowe na szeroki zakres wariantów i ma potencjał ochrony przed przyszłymi szczepami. Jest to cecha charakterystyczna naszej technologii szczepionkowej, pokazująca przydatność naszej obecnej prototypowej szczepionki jako dawki przypominającej, nawet jeśli krajobraz COVID-19 nadal ewoluuje powiedział dr Gregory M. Glenn, prezes ds. badań i rozwoju, Novavax – Nasza szczepionka, która zapewnia szeroką odpowiedź immunologiczną nawet w obliczu ewoluujących wariantów, przedstawia potencjalną strategię ochrony przed COVID-19 teraz i w przyszłości.

W przypadku podania drugiej dawki przypominającej (czwartej w ogóle) wszystkie trzy preparaty były podobnie dobrze tolerowane, zgodnie z dobrze poznanym profilem bezpieczeństwa szczepionki prototypowej. Najczęstszym objawem miejscowym był ból/tkliwość (BA.1 69%, prototyp 71%, biwalentna 65%). Najczęstszymi objawami ogólnoustrojowymi były: zmęczenie i złe samopoczucie (BA.1 45%, prototyp 41%, biwalenta 45%), ból głowy (BA.1 38%, prototyp 35%, biwalenta 36%), ból mięśni (BA.1 25%, prototyp 24%, biwalenta 24%) i ból stawów (BA.1 10%, prototyp 11%, biwalenta 6%), przy czym większość reakcji była łagodna lub umiarkowana.

Pin It on Pinterest

Share This