W 71. edycji akcji NEFROTEST w Tanobrzegu, zostało przebadanych ponad 400 pacjentów. W Centrum Dializ Fresenius poziom eGFR i kreatyniny we krwi przebadało o ponad 100 osób więcej osób niż zakładano organizując akcję.

W Centrum Dializ Fresenius pojawiło się w niedzielę 6 października, ponad 400 chętnych, by sprawdzić stan swoich nerek.

„Zbyt późne wykrywanie chorób nerek to wciąż jeden z największych problemów dla pacjentów i lekarzy – mówi dr n. med. Grzegorz Szpernal z tarnobrzeskiego Centrum Dializ Fresenius – „Niesprawne nerki nie bolą, a to usypia naszą czujność”. Nie bolało też samo badanie – było to proste pobranie krwi z żyły.

Z akcji i badań skorzystali też goście honorowi, byli to m.in.: m.in. Jerzy Zbigniew Sudoł, Starosta Tarnobrzeski i delegacja z Rady Miasta i Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Warto także przypomnieć, że osoby, którym nie udało się przebadać podczas niedzielnego finału, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie powiatu tarnobrzeskiego lekarze rodzinni otrzymają do końca roku, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi i moczu dla osób powyżej 45. roku życia. Wystarczy się do nich zgłosić po takie skierowanie.

„Choroby nerek występują w każdym wieku – mówi dr Grzegorz Szpernal – ale najczęściej dotyczą starszych. Dlatego nasza akcja skierowana jest przede wszystkim do tej grupy wiekowej. Na szczęście tę chorobę łatwo się wykrywa przy pomocy prostych i tanich badań profilaktycznych takich jak podczas akcji NEFROTEST. Zachowajmy własne nerki” – apeluje dr Grzegorz Szpernal.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni nefrologicznych w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu.

Pin It on Pinterest

Share This