Trwa właśnie kampania pod hasłem TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ organizowana przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Kampania ma za zadanie uwrażliwić społeczeństwo na sytuację ludzi starszych, borykających się z samotnością każdego dnia.

Badania pokazują, że około 1/3 osób w wieku 80 lat doświadcza samotności i izolacji, a co piąta z nich nigdy nie wychodzi z domu. Samotność to obecnie poważny problem, który dotyka coraz więcej osób — nawet tych, które kiedyś prowadziły aktywne i towarzyskie życie wśród przyjaciół i rodziny. Z tego powodu od lat działa Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które ułatwia osobom starszym wypełniać ich samotnię. Od 2003 roku Stowarzyszenie pomaga starszym samotnym osobom poprzez organizowanie długoterminowego wolontariatu towarzyszącego. Polega on na regularnych wizytach wolontariuszy w domach osób starszych. Dzięki takiej inicjatywie, seniorzy mają szansę na kontakt z drugim człowiekiem, którego tak bardzo potrzebują.

W ramach Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ Stowarzyszenie daje nadzieję samotnym seniorom na lepsze życie. Podopieczni mogą liczyć na systematyczne wizyty wolontariusza, rozmowę, wsparcie i towarzystwo. Wspólnie wybierają się  na wycieczki czy świętują  urodziny lub imieniny. Wolontariusz to także osoba, która może pomóc seniorowi w nagłych sytuacjach — jest dla niego oparciem w trudnych chwilach. Oprócz spotkań, podopieczni utrzymują kontakt telefoniczny ze swoim wolontariuszem. Dzięki temu, seniorzy mogą zostać wysłuchani i nie czują się tak bardzo samotni. Regularne spotkania pozwalają budować niezwykłe relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu oraz poczucie bezpieczeństwa, szczególnie ważne dla starszego człowieka żyjącego samotnie.

Jedną z podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich jest pani Joanna z Poznania, od wielu lat  zmagająca się z  samotnością pośród czterech ścian. Wie, jakie to bolesne doświadczenie, m.in. dlatego zgodziła się zostać bohaterką tegorocznego spotu promującego kampanię TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ  -> https://youtu.be/DWNx9txKL48
To prawdziwe świadectwo tego, jak trudno starszej osobie w samotności odnaleźć sens
i radość życia.

Aby zagwarantować seniorom regularne wizyty wolontariusza, potrzebne jest cykliczne wsparcie ze strony darczyńców. Tylko w taki sposób Stowarzyszenie mali bracia Ubogich jest w stanie nieść regularną pomoc potrzebującym i samotnym seniorom.

Regularne wsparcie Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ to dowód na to, że nie zapominamy o samotnych osobach starszych i nie jesteśmy obojętni na ich los. To cenny dar, jakim jest obecność drugiego człowieka, która nadaje ich życiu sens – mówi Joanna Mielczarek, dyrektorka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Aby wesprzeć Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ, wystarczy dokonać wpłaty 32 zł miesięcznie. Ta kwota pozwala objąć Programem jednego seniora. Darowizna pomaga w opłaceniu dojazdu wolontariusza, zakupie kawy i herbaty na spotkania z seniorem oraz upominków i kwiatów na urodziny czy imieniny podopiecznego. Wpłata darczyńcy wspiera również fachową koordynację Programu, prowadzenie szkoleń, warsztatów oraz ubezpieczenie wolontariuszy. Szczegóły na temat wsparcia Programu można znaleźć na https://www.obecnoscpomaga.pl.

Pin It on Pinterest

Share This