W artykule opublikowanym w JAMA Oncology podjęto temat medycyny komplementarnej i alternatywnych form terapii. Metody te nie są poddane weryfikacji badań klinicznych w związku z tym często mogą mieć tragiczne konsekwencje, szczególnie jeśli chory rezygnuje z konwencjonalnego leczenia.

W artykule przeanalizowano ankiety wypełnione przez 3118 osób chorujących lub wyleczonych z nowotworu. Spośród nich 1023 (33,3%) w ciągu ostatnich 12 miesięcy stosowało niekonwencjonalne metody.

Najczęściej były to suplementy ziołowe (363 osób) lub chiropraktyka i osteopatia (256 osób). 29 osób stosowało specjalną dietę, 15 homeopatię, a 4 hipnozę.

Częstsze korzystanie z działań alternatywnych powiązano z takimi czynnikami jak biała rasa, młodszy wiek i płeć żeńska.

Spośród pacjentów korzystających z takich metod 288 (29,3%) nie poinformowało o tym swojego lekarza. 57,4% podało, że lekarz nie zapytał ich o to, 47,4% uznało, że nie jest to informacja istotna dla lekarza 8,5% uważało, że ich lekarz nie był wystarczająco kompetentny, aby rozmawiać z nim o metodach niekonwencjonalnych, 5,7% uzasadniło to brakiem wystarczającej ilości czasu podczas wizyty, a 3,9% obawiało się negatywnej reakcji lekarza.

jamanetwork.com/journals/jamaoncology

Pin It on Pinterest

Share This