Z końcem roku wygasają decyzje refundacyjne dla około 2500 leków. Resort zdrowia informuje, że do chwili obecnej nie otrzymał wniosków kontynuacyjnych dla ok. 150 leków refundowanych w ramach listy aptecznej. Uspokaja jednak, że niemal wszystkie z tych leków mają swoje refundowane odpowiedniki.

Sytuacja, w której nie został złożony wniosek o kontynuowanie refundacji na lek, który nie ma na rynku swojego odpowiednika, dotyczy zaledwie kilku grup limitowych i 5 substancji, takich jak acyklowir stosowany do oczu, kwas klodronowy, kwas folinowy, chlorchinaldol oraz elektrolity do podawania doustnego.
W około 350 przypadków Komisja Ekonomiczna nie zaakceptowała dotychczasowych propozycji cen. Trwają dalsze prace nad tymi wnioskami, zmierzające do wynegocjowania cen jak najkorzystniejszych dla pacjentów i płatnika publicznego. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy to leków generycznych, dla których na rynku są dostępne – i będą dostępne po 1 stycznia 2019 roku – inne, refundowane odpowiedniki – podkreśla MZ i przypomina, że usunięcie leku z listy leków refundowanych nie oznacza, że stanie się on niedostępny dla chorych – dalej powinien być dostępny do nabycia w aptece, ale z odpłatnością 100%.

Źródło: MZ

Pin It on Pinterest

Share This