W Szpitalu Kopernika w Łodzi uruchomiony został nowy aparat do napromieniania. Urządzenie o najwyższych parametrach technicznych będzie służyć do realizowania radioterapii stereotaktycznej – niezwykle precyzyjnej, bezpiecznej i skutecznej metody leczenia chorych na nowotwory.

Jednym z głównych wskazań do zastosowania radioterapii stereotaktycznej jest radioterapia raka stercza we wczesnych stopniach zaawansowania.


Metoda ta zastępuje konwencjonalnie frakcjonowaną radioterapię, a nawet zabieg operacyjny radykalnej prostatektomii. Polega na dostarczeniu bardzo wysokiej dawki promieniowania w obręb guza nowotworowego z jednoczesnym zaoszczędzeniem zdrowych tkanek, które znajdują się w pobliżu. Ta technika umożliwia również znaczne skrócenie czasu leczenia z 8 tygodni konwencjonalnej radioterapii, do 5 frakcji realizowanych w ciągu półtora do dwóch tygodni leczenia.

Poniżej link do materiału z wypowiedziami prof. Jacka Fijutha – kierownika Zakładu Teleradioterapii, dr. Łukasza Kuncamana – kierownika Pracowni Radioterapii Stereotaktycznej, a także pana Andrzeja Jankowskiego, pierwszego pacjenta naświetlanego na nowym aparacie.


https://www.youtube.com/watch?v=F62Ny_yUFXY


Inwestycja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz środków własnych Szpitala.

Pin It on Pinterest

Share This