Nowotwory złośliwe narządu wzroku są stosunkowo rzadkie i nie zawsze to raki. Jeśli się pojawiają, swoim zasięgiem mogą objąć każdą część oka: nerw wzrokowy, siatkówkę, tęczówkę, gruczoł łzowy, powiekę i skórę wokół oczu, często zagrażając życiu chorego.

W Polsce co roku czerniaka diagnozuje się u ok. 3,5 tys. osób. Czynnikiem ryzyka są m.in. predyspozycje genetyczne oaz znamiona – zarówno na skórze, jak i na tęczówce czy spojówce. Szczególnie narażone są osoby z jasno ubarwionymi tęczówkami.

Jak w przypadku każdej choroby dużą rolę odgrywa profilaktyka. Każdy przynajmniej raz w roku powinien odwiedzić okulistę, który przeprowadzi specjalistyczne badania wzroku.

Centrum Okulistyczne Świat Oka dysponuje pierwszym komercyjnie dostępnym ultrasonografem nowej generacji ABSoluS UBM, za pomocą którego można zdiagnozować zmianę już we wczesnym stadium. Obrazy pozyskane w badaniu są wyjątkowo szczegółowe i widoczne jest na nich całe oko, dzięki czemu możliwe jest postawienie precyzyjnej diagnozy.

Pin It on Pinterest

Share This