Co Polacy wiedzą o niewydolności serca? Czy znają czynniki ryzyka oraz objawy śmiertelnie groźnego schorzenia? Sprawdza to Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, które zaprasza do wspólnego wypełnienia anonimowychi bezpłatnych testów wiedzy.

Co wiemy?

Zdaniem dr n. med. Marty Kałużny-Oleksy, członkini Zarządu Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca, niewydolność serca to dla wielu Polaków schorzenie tajemnicze
i niezrozumiałe.  

Mimo, że niewydolność serca przyjęła już w naszym kraju skalę epidemii, wciąż wielu pacjentów jest zaskoczonych diagnozą. Według ostatnich danych w Polsce żyje ponad 1,2 miliona osób z niewydolnością serca, ale wielu pacjentów nie wie o swojej chorobie. Niewydolności serca często nie podejrzewają też u chorych osoby najbliższe. To może świadczyć o tym, że objawy tego groźnego schorzenia są wciąż nieznane i często bagatelizowane. Z myślą o tym, by po pierwsze sprawdzić stan wiedzy Polaków o niewydolności serca, a po drugie wdrożyć dopasowane do potrzeb pacjentów i ich bliskich działania edukacyjne został stworzony projekt testów wiedzy o niewydolności serca – mówi dr n. med. M. Kałużna-Oleksy.

Anonimowa ankieta pt. „Co wiemy o niewydolności serca?” jest skierowana do ogółu społeczeństwa. Jej celem jest sprawdzenie stanu wiedzy Polaków na temat niewydolności serca – przyczyn, objawów, możliwości terapii i rokowania związanych z tym schorzeniem. Jak zaznacza dr Marta Kałużna-Oleksy, świadomość niewydolności serca wśród różnych grup wiekowych jest kluczowa dla poprawy stanu zdrowia pacjentów dziś i jutro. Jednym z czynników ryzyka rozwoju tego schorzenia jest wiek, zatem wraz z upływem czasu każdy automatycznie znajdzie się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania. Badanie jest dostępne pod linkiem: Co wiemy o niewydolności serca?.

Czy nas to dotyczy?

W ramach działań świadomościowych Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca stworzyło także ankietę – kalkulator ryzyka zachorowania na niewydolność serca. 10 pytań oceniających występowanie czynników ryzyka i ewentualnych objawów ma pomóc zwrócić uwagę na sytuacje, które mogą przyczyniać się do wystąpienia schorzenia.

Wiek powyżej 65 lat, występowanie choroby wieńcowej, w tym przebyty zawał serca, stan po rewaskularyzacji mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca to najbardziej powszechne czynniki ryzyka rozwoju niewydolności serca. Duszność przy podejmowaniu wysiłku, napadowa duszność nocna, męczliwość, wydłużony czas odpoczynku po wysiłku czy obrzęki wokół kostek to symptomy często bagatelizowane przez chorych. Poszczególne objawy pacjenci często łączą z chwilowo gorszym samopoczuciem lub objawami innych schorzeń współistniejących, tymczasem mogą to być objawy rozwijającej się niewydolności serca. Ważne, by zwrócić na nie uwagę, uważnie poobserwować swój stan. Wczesne wykrycie daje większe możliwości skuteczniejszej terapii, dlatego zachęcamy do wspólnego wypełnienia testu. Podwyższona grupa ryzyka nie musi jeszcze oznaczać choroby, niemniej na pewno powinna skłonić do konsultacji z lekarzem – wyjaśnia dr n. med. Marta Kałużna-Oleksy.

Ankieta ryzyka zachorowania na niewydolność serca jest dostępna pod linkiem http://nspacjenci.pl/ankieta-ryzyka-niewydolnosci-serca.

Pin It on Pinterest

Share This