Oddawanie najstarszych członków rodziny, bez wskazań medycznych do szpitali na okres Świąt i Nowego Roku to proceder, który ma miejsce od lat. Bliscy „podrzucają” osoby starsze na szpitalne oddziały, by w tym czasie móc np. wyjechać.

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie rozpoczęły kampanię społeczną „Wspólne święta”. Ma ona zwrócić uwagę na problem pozostawiania starszych osób na szpitalnych oddziałach w okresie Bożego Narodzenia. Hasło akcji to: „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu”.

Każdego roku w szpitalach na Wigilię pozostają seniorzy, których stan zdrowia pozwala na wypisanie ich do domu. Tylko nie ma kto się nimi zająć.

Lekarze przyznają, że ten problem występuje przez cały rok, ale zimą, w okresie Bożego Narodzenia zdecydowanie narasta. Często do szpitala trafiają wówczas starsi czy niepełnosprawni pacjenci z lekkimi problemami zdrowotnymi. Rodzina liczy, że szpital zajmie się nimi przez kilka dni. Problem potęguje emigracja Polaków. Dzieci często nie mieszkają w Polsce i nie mogą zająć się swoimi rodzicami.

Lekarze są narażeni na ogromną presję, żeby koniecznie zostawić starszego, ale niewymagającego leczenia szpitalnego pacjenta w szpitalu. W obcym miejscu, w obcych murach, bez otoczenia bliskich – to nie sprzyja terapii pacjenta. Przyłączamy się do apelu i akcji. To nie jest tylko problem Łodzi czy Warszawy, ale całej Polski. Dlatego powinniśmy głośno o nim mówić w całej Polsce – mówi Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

Lekarze podkreślają też, że problem nie leży wyłącznie po stronie rodzin pacjentów. One są często pozostawione bez pomocy państwa, ponieważ na miejsce w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym czeka się miesiącami. Rodziny nie zawsze są przygotowane na opiekę nad starszym pacjentem. Lekarze apelują jednak, żeby święta spędzić razem.

Hospitalizacja powinna dotyczyć tylko osób, które wymagają tego ze wskazań medycznych. Kampania prowadzona jest przede wszystkim w mediach społecznościowych.

Pierwsza nagłaśniać problem zaczęła OIL w Warszawie, wydrukowała specjalne plakaty, które zostały rozwieszone w warszawskich szpitalach. „Wiele szpitali pełni rolę „przechowalni” dla osób zaawansowanych wiekiem. Rodziny, chcąc spędzić świąteczny czas poza miejscem zamieszkania, starają się umieścić seniorów w szpitalach, wychodząc z założenia, że zapewnią im tym samym odpowiednią opiekę, a sobie wolność. Dotyczy to głównie oddziałów neurologicznych i internistycznych. Istotną kwestią jest także to, że brakuje rozwiązań systemowych dla tego problemu – brakuje ośrodków, do których starsze osoby mogłyby na krótki czas trafić. Hospicja i domy opieki długoterminowej mają z reguły pełne obłożenie, nie ma opcji, że można zapewnić w nich opiekę na kilka czy kilkanaście dni.”– dodaje Tadeusz Urban prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

         

Pin It on Pinterest

Share This