Nie daje zasnąć innym i może być niebezpieczne dla zdrowia osoby chrapiącej! 15 marca – Dzień Walki z Chrapaniem – to dobra okazja aby uświadomić wszystkim, że głośne i nieprzyjemne dla ucha dźwięki mogą być objawem poważnej choroby lub ją wywołać. Towarzyszący chrapaniu bezdech senny może doprowadzić do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału. – Nie traktujmy chrapania tylko i wyłącznie w kategoriach dokuczliwego zjawiska, ale jako sygnału, że może dziać się coś złego. O poradę warto zapytać lekarza – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Chrapanie wynika z wystąpienia zaburzenia swobodnego przepływu powietrza przez gardło, głównie podczas głębokiego snu. Mięśnie podniebienia miękkiego wiotczeją, zaczynają drgać, stąd biorą się dźwięki charakterystycznego „charczenia”. Wśród głównych przyczyn wymienia się nadwagę lub zaburzenia oddychania. Z problemem boryka się blisko 10 mln Polaków (80 procent to mężczyźni), a prawie 70 procent chrapiących przyznaje, że po przebudzeniu czuje się niewyspana, zmęczona, ma kłopoty z koncentracją. U 60 procent pacjentów chrapanie jest odruchem fizjologicznym i nie jest szkodliwe dla zdrowia, jednak u 40 procent – może być niebezpieczne. Dlaczego?

– Organizm osoby chrapiącej jest niedotleniony. Gorzej pracuje serce, mózg, czy wątroba. Zaburzenia oddychania podczas snu mogą prowadzić do wielu dysfunkcji, od tych mniej groźnych, ale dokuczliwych, jak poranne bóle głowy, zmęczenie, spadek koncentracji, potrzeba dodatkowej drzemki w ciągu dnia, do dużo bardziej poważnych: jak zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, a w efekcie do zawału – mówi Bożena Janicka.

Chrapanie można leczyć, a metody uzależnione są od przyczyny. Dlatego lekarze zalecają diagnostykę.

– Leczenie chrapania to nie fanaberia. To w wielu przypadkach konieczność. Jeśli wiemy, że chrapiemy, a nasze samopoczucie się pogarsza, warto zasięgnąć porady lekarza. Nie bagatelizujmy tej dolegliwości i nie traktujmy jej wyłącznie w kategorii przykrej uciążliwości, szczególnie dla otoczenia. Profilaktyka, także w tym wymiarze może uratować życiepodkreślają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Pin It on Pinterest

Share This