Nie ma większej siły niż miłość, zainteresowanie i troska ze strony najbliższych. Dają chęć do życia, wiarę w siebie i radość, które pozwalają przenosić góry. Jest udowodnione, że dobre samopoczucie i pozytywne myślenie mogą zrobić wiele dobrego także dla zdrowia fizycznego. –  Zadbajmy o siebie nawzajem w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia! Niech magia tego czasu przyniesie nam wszystkim spokój i nadzieję na przyszłość w pełnym zdrowiu – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zapach ciasta i świątecznych potraw. Choinka mieniąca się milionem światełek. Dzielenie się opłatkiem przy wspólnym stole, śpiewanie kolęd, no i poczucie, że jesteśmy kochani! – taka jest właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.   

…- To doskonała okazja do tego, żeby nadrobić czas, który na co dzień „kradnie nam” pośpiech i zabieganie. „Nie teraz”! – odpowiadamy, gdy dziecko prosi o zabawę. „Jutro” – zapewniamy dziadków, że wpadniemy. A „jutro” znów nie mamy czasu. Bycie z sobą to nieopędzanie się od dzieci, jak od uprzykrzających życie much, to nie telefon do seniora z zapytaniem dla świętego spokoju „czy wszystko ok“? Bycie z sobą to poświęcenie drugiej osobie swojej uwagi. To przytulenie, wspólne śmianie się od ucha do ucha, czasem wspólny płacz. Ale przede wszystkim rozmowa. Święta to czas refleksji. Warto zastanowić się, co możemy zrobić, żeby ktoś blisko nas nie czuł się samotny. Zanim zaczniemy świętować, rozejrzyjmy się wokół, bo może ktoś w bliskim otoczeniu skazany jest na samotność w święta. Starsza sąsiadka, sąsiad… Znajomy, który nie ma rodziny, albo dzieci i wnuki porozjeżdżały się po świecie. Nie ma nic gorszego, niż poczucie pustki i przekonanie, że wśród tylu roześmianych twarzy nikomu nie jest się potrzebnym. U osób, szczególnie w podeszłym wieku, prowadzi to często do rozwoju depresji. Nie zapominajmy też o naszych najbliższych: rodzicach, rodzeństwie. Cieszmy się dziećmi i wnukami, bo tak szybko dorastają. Zróbmy wszystko, aby święta na zawsze kojarzyły się im z miłością i radością. A rodzinny dom z oazą bezpieczeństwa i ciepłemmówi Bożena Janicka.

Pin It on Pinterest

Share This