Konkurs „Opiekun Seniora 2018” 

Żyjemy w czasach galopujących zmian demograficznych – Europa już niebawem będzie najstarszym kontynentem Świata, a Polska najstarszym krajem Europy. Zmiany demograficzna wiążą się z tym, że nasze życie staje się coraz dłuższe. Zyskujemy zarówno lata dobrego zdrowia i samodzielności, jak i następujący później czas wieku zaawansowanego, który w bardzo wielu przypadkach wymaga opieki i wsparcia. To zjawisko rodzi wiele potrzeb w obszarze opieki – zarówno w kontekście usług opiekuńczych, kompetencji opiekunów oraz koniecznych zmian w służbie zdrowia i opiece socjalnej. To jednocześnie czas w którym znacząco wzrasta popularność zawodu opiekuna seniorów, a profesjonalne kompetencje w tym zakresie zyskują na znaczeniu.

Celem konkursu „Opiekun Seniora 2018” jest podkreślenie roli opiekuna osób w podeszłym wieku, zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę i zawód opiekuna seniorów oraz uhonorowanie najbardziej oddanych i zasłużonych opiekunów i przyjaciół seniorów w Polsce.

Zakończył się pierwszy etap konkursu na Opiekuna Seniora Roku 2018.
Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia.

Ambasadorka konkursu

Głęboko wierzę w ideę łączenia pokoleń. Jestem przekonana, że możemy wiele się od siebie nauczyć. Mam stały kontakt z seniorami, którzy wciąż mają marzenia, wierzą, że wiek to wyłącznie stan umysłu, chcą się rozwijać i nie zamierzają siedzieć pod kocem w domu! Potrafią dać mi tyle energii, tyle ciepłych myśli, tyle inspiracji… Nie zamykajmy się na seniorów, a naprawdę wszyscy na tym skorzystamy. Beata Tadla

Dziennikarka radiowa i telewizyjna, pracowała w najważniejszych telewizyjnych programach informacyjnych i publicystycznych - TVN24, Fakty TVN, Wiadomości TVP. Obecnie w Radiu ZET. Autorka czterech książek. Orędowniczka pięknej polszczyzny. Zdobywczyni prestiżowego tytułu "Mistrz Mowy Polskiej". Wykładowca, konferansjer, trener dobrego mówienia. Zwyciężczyni 8 edycji Tańca z Gwiazdami.

Zgłoszenia do tytułu Opiekuna Seniora 2018 przyjmujemy w trzech kategoriach:

Opiekun Seniorów

Osoba wykonująca zawód opiekuna w sposób niezwykle zaangażowany, ciesząca się sympatią i uznaniem wśród podopiecznych, a także wysoko oceniana przez pracodawców, pobierająca za swoją pracę wynagrodzenie.

Wolontariusz

Osoba opiekująca się seniorami dobrowolnie i bez wynagrodzenia, podejmująca działalność na rzecz innych. Wyróżniająca się empatią i wyjątkowym podejściem do swoich podopiecznych. 

Przyjaciel Seniora

Kategoria uwzględniająca pracowników służby zdrowia. To miejsce dla zasłużonego lekarza rodzinnego, pielęgniarki, geriatry, działacza społecznego, którego działanie wpływa na poprawę jakości życia niesamodzielnych seniorów.

Jest mi bardzo miło, że mogę zainaugurować konkurs „Opiekun Seniora”.

Dzisiaj, kiedy temat starzenia się społeczeństw głębiej zaistniał w świadomości opinii publicznej, nadszedł moment, aby zwrócić uwagę na tych, którzy poświęcają swój czas, a niejednokrotnie całe życie, na opiekę nad osobami starszymi. To różnorodne grono. Należą do niego ci, którzy zajmując się tym zawodowo, profesjonalnie i z troską pielęgnują seniorów przebywających w wyspecjalizowanych ośrodkach, a także – a raczej przede wszystkim – osoby z najbliższego otoczenia, członkowie rodziny, przyjaciele czy oddani sąsiedzi.
Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek.
Osoby starsze, tak jak każdy z nas , pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna.
Znamy takie osoby. Niech usłyszy o nich świat!
Gorąco zachęcam wszystkich do udziału w naszym konkursie.

Jolanta Kwaśniewska

Prezeska Zarządu Fundacji„Porozumienie bez Barier”

Opieka nad starszą, schorowaną osobą to niezwykle trudne zadanie.

Niejednokrotnie wymaga całodobowej obecności i zaangażowania. Szczególnie w przypadku współwystępowania otępienia zajmowanie się chorym jest ogromnym obciążeniem dla rodziny.

Członkowie rodzin zajmujący się niesamodzielnym seniorem są często również osobami starszymi i nie w pełni sił, nierzadko jednocześnie podejmują pracę zawodową. Po miesiącach a nawet latach pełnienia takiej opieki sami potrzebują pomocy. Dlatego pomoc zaufanego opiekuna w takich sytuacjach jest nieodzowna.

Praca ze starszym pacjentem wymaga wiele cierpliwości, zrozumienia, zaangażowania i ciepła w kontakcie z podopiecznym, a jednocześnie nie jest zajęciem wysokodochodowym. Dlatego pokazanie i uhonorowanie takich osób, cichych bohaterów, jest nakazem naszych czasów.

Prof. Tomasz Kostka

Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii

Redakcja portalu „Czas dla Seniora” wraz ze wspaniałymi partnerami: Fundacją „Porozumienie bez Barier” Jolanty Kwaśniewskiej oraz firmą Promedica24 – europejskim liderem w opiece domowej na seniorami postanowiła zorganizować konkurs, którego celem jest wyróżnienie osób, które opiekują się osobami starszymi, często niepełnosprawnymi, samotnymi.

Zdecydowanie za rzadko mówimy o tym jak ciężka, ale i wspaniała to praca. Wymaga wiele wysiłku, często ponad siły – bo opiekunowie w wielu przypadkach to także seniorzy! Ale jednocześnie – niezwykle wdzięczna, satysfakcjonująca i ciekawa! Chcemy poznać najwspanialszych Opiekunów Seniorów i uhonorować ich , docenić, pokazać światu, by zainspirowali innych, a swoją postawą dodali sił tym, którzy przeżywają trudne chwile. Jeśli dobrze się rozejrzymy pewnie każdy z nas znajdzie w swoim otoczeniu kogoś, kto opiekuje się seniorem. Pokażcie nam ich! A my opowiemy o nich innym.

Monika Wysocka

Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”

Pin It on Pinterest

Share This