Święta tuż, tuż… Jak co roku stajemy przed wyzwaniem: jaki prezent wybrać dla dziadka, babci lub bliskiej osoby starszej? Półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnorodnego asortymentu. Wybór jest tak duży, że podjęcie decyzji jest często nie lada wyzwaniem. To już ostatni moment na zakup wymarzonego prezentu, który będzie jednocześnie praktyczny i przydany. Jak w gąszczu tak wielu możliwości wybrać jeden, idealny prezent?

Seniorzy pytani o swoje wymarzone prezenty prawie zawsze stwierdzają, że niczego nie potrzebują, że dla nich liczy się przede wszystkim pamięć i bliskość rodziny. Niemniej jednak są prezenty, które pomimo tych zapewnień, mogą sprawić radość seniorom. Przykładem jest ramka na zdjęcie wypełniona pamiątkową fotografią lub album na zdjęcia np. w formie nowoczesnej fotoksiążki. Taki prezent jest sentymentalny i poruszy nie jedno serce. Wiele osób starszych ucieszy się z także z prezentów o charakterze prozdrowotnym, czyli z preparatów witaminowych, toników witalnych lub specjalnych ziół. Przy wyborze suplementów warto zasięgnąć porady farmaceuty, który na pewno pomoże skomplementować odpowiedni zestaw.

Dla aktywnych seniorów idealną propozycją są kijki do nordic walking, jeśli osoba starsza już takie posiada można pomyśleć nad zakupem innych akcesoriów takich jak rękawiczki, odpowiednie obuwie czy strój. Jeśli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, dobrym pomysłem jest, również wspólny wyjazd z seniorem – np. weekend w fajnym ośrodku sanatoryjnym uzupełniony o zabiegi pielęgnacyjne i bezcenny czas spędzony z bliskimi.

Osoby starsze są często zaniedbywane w środowisku nowych technologii. Nie oznacza to jednak, że nie da się kupić pożytecznego, technologicznego gadżetu dla seniora. Warto dostosować taki prezent do wieku, czego innego potrzebuje starszy senior, a co innego zadowoli nieco młodszą osobę. Dobrym rozwiązaniem jest zakup telefonu komórkowego z dużym wyświetlaczem i znakami. Osoby starsze często borykają się z problemami ze wzrokiem. Dlatego ważne jest, aby urządzenie wyświetlało treści w przyjazny sposób – posiadało elastyczne poziomy jasności i cechowało się dobrej jakości obrazem. Kolejną propozycją wartą uwagi są różnego rodzaju gry planszowe, które pobudzają logiczne myślenie. Wybór tematyczny jest ogromny i z łatwością można znaleźć tę dopasowaną do zainteresowań seniora. Dostępne gry planszowe mają często rozbudowaną fabułę, atrakcyjną grafikę i wiele elementów, które angażują wszystkich graczy. Dobrym pomysłem są, również karty. Angażują one zmysł wzroku, dotyku oraz słuchu, będą zatem dobrze wpływać na samopoczucie i sprawność starszej osoby. Największą ich wartością jest możliwość wspólnie spędzonego czasu z bliskimi.

Nie trzeba wydawać fortuny na prezent, aby jednocześnie sprawić dziadkowi i babci radość. Tak naprawdę liczy się pamięć. Zakupiony prezent może być drobiazgiem, najważniejsze jest okazane zainteresowanie. Karty lub popularne gry planszowe, poczynając od tych klasycznych jak: chińczyk, puzzle czy łamigłówki kształtują wyobraźnię, a także logiczne myślenie. To doskonały sposób na stymulację mózgu i utrzymanie szarych komórek w jak najlepszej kondycji. W podeszłym wieku ma to duże znaczenie, ponieważ systematyczne ćwiczenia umysłowe redukują ryzyko wystąpienia problemów koncentracją i pamięcią. To też świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu podczas rodzinnych spotkań” – mówią eksperci Promedica24, którzy na co dzień zawodowo opiekują się osobami starszymi.

Nie można zapomnieć o książkach. Ulubione w pięknych wydaniach lub zupełnie nowe, nieznane pozycje. Jeśli dziadek lub babcia nie mają już dobrego wzroku, można zakupić książkę, a następnie przeczytać ją seniorowi na głos. Każda taka aktywność połączona z rozmową może sprawić, że osoba starsza się rozweseli i poczuje znacznie lepiej. Jeśli jednak mamy pewność, że senior sam uwielbia czytać książki warto wybrać taką z dużą czcionką, na rynku jest dostępnych wiele egzemplarzy. Dobrym pomysłem są również prezenty wykonane samodzielnie. Najprostszą propozycją jest karta świąteczna z spersonalizowanymi życzeniami. Dla babć, które tworzą przetwory można stworzyć naklejki na słoik z dopasowanym napisem np. „Przetwory babci Agnieszki. Ogórki kiszone”. Do ich wykonania wystarczy posiadać podstawowy program graficzny.

Przy wyborze świątecznych prezentów, nie można zapominać o jednym, że żaden prezent nie zastąpi czasu, który możemy podarować drugiemu człowiekowi. Żaden prezent nie ucieszy, jeśli na co dzień unikamy kontaktu. Warto poświęcić chwilę podczas świąt na refleksję i zadumę nad tym co najcenniejsze w życiu.

Pin It on Pinterest

Share This