Jeśli słuch nas zawodzi, a uszy nie są zdrowe, konieczne może być leczenie. Kiedy można zastosować krople do ucha i jak prawidłowo wykonać ich aplikację? Co wolno, a czego nie należy podawać do uszu?

Na jakie choroby stosuje się leki do ucha?

W aptekach dostaniemy produkty do uszu w różnych formułach – między innymi w formie płynu zamkniętego w ampułkach, w postaci kropli lub sprayu do uszu. Mogą mieć różny skład, co będzie warunkowało ich zastosowanie. Do uszu można stosować preparaty pomocne w:

Jak podawać krople do ucha?

Jeśli tylko jest taka możliwość – warto poprosić drugą osobę o pomoc w aplikacji kropli do ucha. Podawanie ich pod kontrolą wzroku jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. Należy pamiętać, że poszczególne produkty do ucha mogą zawierać szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu zakropienia, które mogą różnić się od tych opisanych poniżej. Dlatego zawsze należy przeczytać ulotkę.

 • Należy umyć dokładnie i osuszyć dłonie.
 • Leki podawane do ucha optymalnie powinny mieć temperaturę 37°C. W tym celu dobrze jest potrzymać buteleczkę w dłoni przez kilka minut, aby ją ogrzać. Aplikacja zimnych kropli jest nie tylko nieprzyjemna, ale nawet bolesna, a także może wywołać zawroty głowy i mdłości. Nie wolno jednak ogrzewać preparatu w gorącej wodzie – zbyt ciepły płyn może wywołać podobne, nieprzyjemne doznania.
 • Pacjent powinien położyć się z uchem, do którego ma być podany preparat, zwróconym ku górze. Można także usiąść i odchylić głowę na bok. U dzieci młodszych niż 3 lata zaleca się wyłącznie pozycję leżącą. U dzieci należy stosować tylko krople odpowiednie do wieku (np. Bobolen Zapalenia uszu).
 • Należy „otworzyć” kanał słuchowy – jego naturalny kształt jest esowaty, co nie sprzyja spływaniu kropli w głąb ucha. Można to osiągnąć przez odpowiednie „naciągnięcie ucha” – odciągnięcie małżowiny usznej do góry i do tyłu u dorosłych, a do dołu i do tyłu u dzieci. Spowoduje to wyprostowanie się przewodu słuchowego.
 • Do przygotowanego ucha należy zapuścić wymaganą w ulotce liczbę kropli. Nie należy dotykać końcówką skóry ucha.
 • Pacjent powinien pozostać w pozycji leżącej przez chwilę (około 5 minut, jeśli ulotka nie zaleca inaczej), dzięki temu preparat ulegnie równomiernemu rozprowadzeniu.
 • Po tym czasie można wyprostować głowę – z ucha może wypłynąć nadmiar preparatu, który należy wytrzeć.

Jak aplikować spray do uszu?

Jeśli korzystamy z preparatu w postaci spray do ucha (np. Fonix Ból Uszu) dla prawidłowej aplikacji wymagane jest wprowadzenie dozownika do zewnętrznego przewodu słuchowego. Nie należy jednak wkładać końcówki zbyt głęboko.

Nie trzeba się kłaść – głowę zwykle wystarczy lekko odchylić. Warto zwrócić uwagę, że może być wymagane trzymanie opakowania produktu w pozycji pionowej, aby prawidłowo uwolnić dawkę.

Spray może być dobrym wyborem dla osób, które obawiają się, że nie poradzą sobie z precyzyjnym odmierzeniem ilości preparatu w postaci kropli.

Czy zatykać ucho wacikiem?

Niektóre ulotki kropli rekomendują, aby po podaniu kropli włożyć do ucha wacik. Nie zaleca się jednak szczelnego zatykania ucha, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Można ewentualnie umieścić luźno watkę, która nie powinna mieć zbitej postaci.

Jak i kiedy stosować krople na zatkane ucho?

Woskowina, jaka powstaje w uchu jest naturalna, nawilża i chroni przewód słuchowy oraz błonę bębenkową. Dzięki zdolności do utrzymywania w uchu lekko kwaśnego środowiska, stanowi barierę dla infekcji. W zdrowym uchu ma naturalną tendencję do wypływania na zewnątrz, wówczas wystarczy oczyszczanie tylko małżowiny usznej.

Za uczucie zatkania ucha najczęściej odpowiada woszczyna zalegająca w uchu w nadmiarze. Dolegliwość może pojawić się po kąpieli, kiedy wydzielina uszna pod wpływem wody pęcznieje lub po czyszczeniu ucha patyczkiem higienicznym.

Krople rozpuszczające woszczynę aplikuje się tak, jak inne krople do ucha, przy czym ulotka może zalecić, aby na koniec wypłukać ucho roztworem chlorku sodu lub zwykłej wody. Całkowite rozpuszczenie może zająć od 3-5 dni. W tym czasie preparat należy aplikować codziennie z częstotliwością zalecaną w opisie produktu.

Niekiedy woskowiny jest tak dużo, że może uformować się z niej czop – tak zwany korek woszczynowy. Wówczas konieczne może być wypłukanie ucha w gabinecie otolaryngologa.

Czy w chorobach ucha można stosować krople do nosa?

Substancje z grupy tak zwanych alfa-sympatykomimetyków, takie jak na przykład ksylometazolina (np. Xylometazolin WZF, Otrivin, Xylogel) zmniejszają obrzęk błon śluzowych także w obrębie ujścia trąbki słuchowej, poprawiają jej drożność. Dlatego czasami w zapaleniu ucha lekarz może zalecić stosowanie kropli do nosa. Uwaga – aby uzyskać ten efekt, krople te podaje się „normalnie” – do nosa, a nie do ucha!

Czy mogę stosować do ucha olej kamforowy?

Jednym ze sposobów na walkę z bólem ucha jest rozgrzewanie go, poprzez stosowanie ciepłych okładów lub preparatów powodujących przekrwienie skóry zawierających olejki eteryczne lub kamforę. Nie wolno jednak stosować produktów, takich jak olej kamforowy czy spirytus kamforowy do wnętrza ucha, ponieważ może to spowodować uszkodzenie kanału słuchowego. Można natomiast zastosować go (lub maść kamforową) zewnętrznie, wokół małżowiny usznej w formie masażu. Ponieważ skóra w tym miejscu jest delikatna, aby jej nie podrażnić – należy uprzednio posmarować ją niewielką ilością maści natłuszczającej.

Czy świecowanie uszu jest bezpieczne?

Świecowanie uszu czy też konchowanie uszu, to zabieg medycyny alternatywnej, który polega na włożeniu do ucha leżącego pacjenta specjalnej świecy, którą się podpala. Ma ona postać zwężającej się długiej rurki, wykonanej najczęściej z materiału nasączonego woskiem. Zabieg ma – w teorii – wywołać „efekt kominowy”, generując podciśnienie i wyciągając „toksyny”, oraz rozpuszczać woskowinę. Nie ma na to jednak dowodów naukowych. Praktyczne eksperymenty pokazują natomiast, że spalanie świecy może spowodować zanieczyszczenie przewodu słuchowego woskiem i popiołem. Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała w tej sprawie nawet specjalne ostrzeżenie.

Czy mogę włożyć do ucha ząbek czosnku?

Czosnek jest dobrym naturalnym lekarstwem na wiele chorób. Allicyna zawarta w czosnku działa jak naturalny antybiotyk. Jednak sposób polegający na wkładaniu go do ucha jest co najmniej kontrowersyjny. Bezpośredni kontakt surowego czosnku ze skórą lub błoną śluzową nie jest bezpieczny i może wywołać podrażnienia.

W przypadku dzieci może być nawet skrajnie groźny dla zdrowia, ponieważ maluch może wepchnąć ząbek zbyt głęboko, co grozi poważnymi konsekwencjami. Do ucha bez ryzyka można zastosować gotowy produkt zawierający olejek czosnkowy w odpowiednim podłożu (np. Ucholek forte). Czosnek można także spożywać lub wąchać (po rozgnieceniu ząbków) – umieszczając go na talerzyku lub zawieszając np. w pobliżu łóżka w formie gałganka.

Kiedy udać się do lekarza z chorym uchem?

Dolegliwości ucha mogą być trudne w samoleczeniu. Kiedy nie należy aplikować do ucha żadnych preparatów i zdać się na pomoc specjalisty?

 • Jeśli dolegliwości utrzymują się powyżej kilku dni u dorosłych, a z dzieckiem najlepiej pójść bez zwłoki.
 • W przypadku bólu o dużym nasileniu, w szczególności, jeśli wystąpił on nagle lub w związku z urazem.
 • Jeśli ból wywołuje dotyk w rejonie wyrostka sutkowatego (jest to obszar za małżowiną uszną) – może to świadczyć o groźnym powikłaniu zapalenia ucha środkowego.
 • Jeśli występują szumy uszne, zawroty głowy lub zaburzenia słuchu.
 • Jeśli dolegliwościom usznym towarzyszy gorączka, sącząca się wydzielina ropna lub krwista oraz wymioty.
 • W przypadku uszkodzeniach lub perforacji błony bębenkowej. Skąd wiedzieć, czy do takiego powikłania doszło? Najpewniejsze jest zbadanie ucha przez lekarza, który za pomocą specjalistycznych narzędzi (np. otoskopu) zajrzy w głąb ucha. Momentowi pęknięcia błony bębenkowej często towarzyszy silny ból i wysięk z ucha.
 • Jeśli w uchu utkwiło ciało obce lub jest takie podejrzenie.

Autorka: Olga Sierpniowska, mgr farm.

źródło: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-stosowac-krople-do-uszu

Pin It on Pinterest

Share This