Syrop z cebuli i cukru, czosnek, zioła, które każda gospodyni przechowuje w kuchni! Do tego herbatka rozgrzewająca oraz cudownie działający miód! Jest tysiąc sposobów, aby uchronić się przed jesiennym przeziębieniem i sezonowym smutkiem. Jak przetrwać ten trudny czas bez kichania i chandry?

– Tak naprawdę wiele zależy od nas samych! Podstawową zasadą jest niedopuszczenie do osłabienia organizmu! Jesienią bardzo ważna jest dieta i aktywny wypoczynek! Nie wolno, oczywiście zapominać o szczepieniach przeciwko grypie! To jedyna skuteczna metoda walki z tą niebezpieczną chorobą! Czas szczepień właśnie trwa! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Choć w tym roku piękna polska jesień dłużej niż zwykle rozpieszczała nas swoimi kolorami, w końcu postanowiła odejść. Słońce coraz rzadziej przebija się przez chmury, a dzień szybciej nam mówi dobranoc. Deszcze, mgły, ciemności pozostaną z nami przez najbliższych kilka miesięcy. W tym szarym, nieprzyjaznym świecie nietrudno o spadek formy i pogorszenie nastroju. Tracimy energię, dopada nas chandra, niechętnie wychodzimy z łóżek, a długie wieczory spędzamy na kanapie z kubkiem herbaty i książką. Czy jesień musi oznaczać smutek i melancholię, a niesprzyjająca aura na dworze odstraszać od wychodzenia z domu i aktywności fizycznej? Zdecydowanie nie!

Oto kilka prostych rad jak nie dać się jesiennej niepogodzie:

Ruszaj się, ćwicz, trenuj

Jak wiadomo za nasz dobry nastrój odpowiedzialne są tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny. A nic tak nie wzmaga ich wydzielania jak aktywność fizyczna! Właśnie dlatego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zalecany jest ruch oraz sport.

– Osoby, które regularnie trenują cieszą się nie tylko świetnym zdrowiem, formą oraz wyglądem, ale również doskonałym nastrojem oraz samopoczuciem. I nie trzeba wcale wyczerpujących ćwiczeń, wystarczy lekka aktywność fizyczna, by pozbyć się problemu jesiennego spadku nastroju. Basen, fitness, joga, aerobik, siłownia, a jak mróz i śnieg to narty czy łyżwy… Wybór jest dużymówi Bożena Janicka.

Odpowiedni ubiór

Wyjście na zewnątrz zawsze powinno się wiązać z odpowiednim ubiorem. Warto śledzić prognozy pogody i regularnie zerkać  na słupki rtęci. Niewskazany jest zarówno zbyt lekki ubiór, jak i taki, który powoduje przegrzanie. Łatwo wtedy o przeziębienie.

Gdy zmarzniemy

Najlepszym i najprostszym sposobem na rozgrzanie organizmu jest polecana przez nasze babcie herbatka z miodem i cytryną. Do herbaty można także dodać  syropu z malin. W ten sposób dostarczymy organizmowi sporej dawki witaminy C, miód natomiast ukoi i nawilży bolące gardło.

W leksykonie zdrowia naszych babć nie brakowało także niezawodnego mleka z miodem, masłem i czosnkiem. Ten sprawdzony  sposób na przeziębienie pomoże także pozbyć się bólu gardła oraz oczyści organizm z bakterii.

A na przeziębienie?

Zanim sięgniemy po typowe specyfiki, warto skorzystać z innych nieocenionych dobrodziejstw natury: sok z buraka (własnoręcznie przygotowany) z czosnkiem i kilkoma łyżkami miodu,  syrop z cebuli z cukrem (leczy kaszel i pomaga przy katarze), chrzan – naturalny antybiotyk. Na ból gardła świetnie sprawdzają się płukanki z szałwii, soli, czy rumianku. Przy chrypie – oliwa z sokiem z cytryny (łyżka dziennie). Oczywiście należy pamiętać, że przy podwyższonej temperaturze oraz innych objawach utrzymujących się niezmiennie przez kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem. Bo może to nie być zwykłe przeziębienie, ale niebezpieczna dla zdrowia grypa. Tu konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia! Ale najlepszą metodą ochrony przed tą niebezpieczną chorobą i jej powikłaniami są szczepienia!

Zadbaj o dietę i światło

– Podczas jesiennych chłodów bardzo ważna jest zdrowa dieta. Warto wybierać produkty bogate w witaminy z grupy B, które mają działanie antydepresyjne (nabiał, orzechy, jajka, razowy chleb i warzywa liściaste). Organizm potrzebuje także odpowiedniej dawki magnezu, który można znaleźć w roślinach strączkowych oraz orzechach. Jednym z powodów jesiennej chandry jest brak słońca, który powoduje u człowieka apatię, ospałość oraz zmęczenie. To właśnie światło daje nam energię i siłę, dlatego warto jesienią starać się korzystać ze słonecznych dni, spacerując bądź uprawiając sport na świeżym powietrzu. Warto również zadbać o jak najlepsze nasłonecznienie mieszkania oraz miejsca, w którym pracujemyradzi Bożena Janicka.

W gronie przyjaciół

Choć w jesienne wieczory chęć wyjścia z domu i spotkania z innymi ludźmi jest zdecydowanie ograniczona, to warto jednak się przełamać. W towarzystwie przyjaciół i znajomych łatwiej poprawić humor i wyzwolić pozytywne emocje, których jesienią potrzeba jak najwięcej!

Pin It on Pinterest

Share This