Zęby zaczynają powstawać już w życiu płodowym – zawiązki mleczaków pojawiają się w czwartym tygodniu ciąży. Skutki tego ponosimy całe życie, bo stan zębów dorosłego człowieka zależy między innymi od diety i higieny jamy ustnej jego matki w okresie ciąży. Na szczęście: nie tylko od tego. Nasze codzienne wybory też mają znaczenie, dlatego warto postawić na skuteczną pielęgnację zębów i jamy ustnej, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem.

To, co pokazujemy w uśmiechu i nazywamy zębami to zaledwie część zęba: korona. Niżej jest szyjka – ją niestety też czasem widzimy, chociaż z założenia schowana jest pod dziąsłem. Szyjka łączy koronę z korzeniem, który znajduje się w kości. Korona pokryta jest szkliwem, najtwardszą częścią zęba. Dziąsło i inne tkanki, ktore możemy zlokalizować w pobliżu, to przyzębie. Jego zadaniem jest odżywianie zęba i umocowanie go w zębodole.  Każdy element tej układanki ma swoje zadanie, a sprawne funkcjonowanie jamy ustnej i zębów to ważna składowa zdrowia całego organizmu. O tak skomplikowany narząd o strategicznym znaczeniu nie możemy dbać w sposób przypadkowy.

Płytkę nazębną trzeba usuwać codziennie

Myjąc zęby usuwamy płytkę nazębną, której gromadzenie się prowadzi do powstawania kamienia nazębnego i wywołuje stany zapalne. Ta bezbarwna warstwa drobnoustrojów i węglowodanów tworzy się u każdego z nas niemal przez cały czas. Zbudowana jest z substancji zawartych w ślinie, w których bytują bakterie produkujące kwas niszczący szkliwo. Jest to główna przyczyna ubytków próchnicowych, które są niebezpieczne nie tylko dla zębów. Badania pokazały, że próchnica może zwiększać ryzyko chorób serca, płuc i trzustki. W dodatku nieusuwana codziennie płytka ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny, który nawarstwiając się niszczy dziąsła, zęby oraz kość. Im lepiej usuniemy płytkę nazębną podczas codziennego szczotkowania, tym większe szanse na zdrowe zęby i brak próchnicy.

O dziąsła musimy dbać każdego dnia

Znajdujące się w płytce nazębnej bakterie wytwarzają też toksyny, które wywołują stan zapalny dziąseł. Stają się one wówczas  zaczerwienione, obrzęknięte i mogą krwawić. Kiedy dziąsła chorują, cierpi cały organizm, ponieważ rozwijające się w nich chorobotwórcze bakterie wraz z krwią mogą przedostawać się do innych narządów. W dodatku stan zapalny sprawia, że układ immunologiczny zaczyna produkować cząstki zwane cytokinami, które mogą uszkadzać wszystkie tkanki. Nieleczony stan zapalny dziąseł skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem kości i włókien, które utrzymują zęby na miejscu. 

Skuteczność technologii sonicznej

Zarówno w przypadku próchnicy, jak i chorób dziąseł, ważną rolę na etapie profilaktyki i leczenia odgrywa właściwa higiena jamy ustnej. To, na jaką szczoteczkę do zębów się zdecydujemy, może zaważyć o sukcesie w tym obszarze – lub jego braku. Wśród dostępnych rozwiązań na szczególne wyróżnienie zasługują szczoteczki wykorzystujące technologię soniczną. Nie każda szczoteczka soniczna czyści jednak tak samo. Różnice polegają przede wszystkim na specyfice działania samej technologii oraz uzyskiwanych rezultatach. Ważne też, aby upewnić się, że obiecywane efekty są potwierdzone badaniami klinicznymi.

Mycie zębów to ważne i niełatwe zadanie

Naukę szczotkowania powinniśmy rozpocząć juz w wieku 2-3 lat. Ważna jest też częstotliowość – powinniśmy myć zęby każdego ranka i każdego wieczora, a także w miarę możliwości po każdym posiłku. Za każdym razem powinniśmy spędzić na szczotkowaniu dwie minuty przeznaczając na poszczególną ćwiartkę tyle samo czasu. Równocześnie upewniając się, że nie dociskamy szczoteczki zbyt mocno.

Wybór metody szczotkowania również nie jest obojętny. Zwykle osoby, które nie otrzymały odpowiednich instrukcji, szczotkują zęby poprzecznie. Te ruchy nie są wskazane, istnieje bowiem możliwość uszkodzenia zębów i brzegu dziąsła, a także obnażenia korzeni zębów. U dorosłych zalecanym sposobem szczotkowania jest technika wymiatająca. Wówczas szczoteczkę przykłada się do linii zębów i dziąseł pod kątem 45 stopni, a następnie tzw. ruchem wymiatającym przesuwa włosie w kierunku od dziąsła w dół. Przy każdym zębie powinniśmy wykonywać minimum 10 powtórzeń.

Metoda wymiatająca wymaga dużo wysiłku i trudno uznać, że wiąże się z komfortem. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka soniczna, która ten ruch wykonuje za nas – dbając o dziąsła i zęby jednocześnie. Dodatkowo, szczoteczka oferuje funkcje timera i czujnika siły nacisku. Ten pierwszy odmierzy zalecane przez dentystów dwie minuty, a drugi poinformuje, gdy nacisk szczoteczki na zęby i dziąsła będzie zbyt mocny.

Dbajmy o higienę jamy ustnej każdego dnia

Higiena jamy ustnej jest ważnym elementem w profilaktyce i leczeniu próchnicy oraz choroby dziąseł. A zadbana jama ustna to nie tylko korzyści zdrowotne, to także lepsze samopoczucie i większy komfort w kontakcie z innymi. Szczęśliwie, wiele możemy zrobić we własnym zakresie.

Pin It on Pinterest

Share This